Wysiłkowe nietrzymanie moczu to dość wstydliwy problem, który wbrew pozorom nie dotyczy wyłącznie osób w podeszłym wieku. Profesjonalnie określana inkontynencja to powszechny problem, z którym borykają się również młode kobiety, a nawet mężczyźni.
Choroby, zwłaszcza jej pierwszych symptomów, nie należy lekceważyć. Jeśli zauważasz, że coraz częściej w trakcie zwykłych czynności Twój pęcherz nie jest już tak wytrzymały, to pora skonsultować to ze specjalistą.
Po czym poznać, że to wysiłkowe nietrzymanie moczu?
Początkowo zaczyna się niewinnie – przy mocniejszym kaszlnięciu lub kichnięciu Twój pęcherz zaczyna popuszczać bardzo małe ilości moczu, czego niestety nie czujesz. Każdy kolejny wzrost ciśnienia w jamie brzusznej – nawet ten spowodowany intensywnym wysiłkiem fizycznym, to kolejne bezwiedne wyciekanie moczu w niewielkiej objętości. Nie możesz nad tym zapanować ani tego zatrzymać, ponieważ Twój organizm nie daje Ci nawet szansy na wyczucie parcia płynu na pęcherz.
Bezwiedne popuszczanie to zatem jedyny objaw choroby, któremu wbrew pozorom wcale nie towarzyszy zwiększona potrzeba liczby wizyt w toalecie. Brak zwiększonej częstotliwości oddawania moczu dotyczy również nocy. Nie czujesz zatem dodatkowej potrzeby oddania moczu podczas snu.
Co wpływa na rozwój choroby?
Problemy z pęcherzem często są związane z naszym stylem życia, przebytymi chorobami, a także zabiegami sprzed lat, które dotyczyły okolic dróg moczowych i rodnych. Główną przyczyną problemu u kobiet jest uszkodzenie mięśni dna miednicy mniejszej, czyli tzw. mięśni Kegla. To także osłabienie mięśni, które okalają cewkę moczową lub prostsza przyczyna: poród, lub menopauza, czy wiek. U mężczyzn jest to natomiast spowodowane przerostem gruczołu krokowego.
Warto przy tym wiedzieć, że problemy związane z nietrzymaniem moczu mogą mieć także źródło gdzie indziej. Na przykład w otyłości, częstych zaparciach, infekcjach bądź chorobach układu nerwowego.
Jakie są dostępne metody leczenia?
Wysiłkowe nietrzymanie moczu to choroba uleczalna. Istnieje kilka metod skutecznego leczenia, przeważnie są to zabiegi, które wymagają konieczności użycia specjalnych taśm. Całkowicie bezpiecznie i profesjonalnie możesz wykonać taki zabieg w Klinice Ambroziak https://klinikaambroziak.pl/zabiegi/operacja-wysilkowego-nietrzymania-moczu-metoda-tot-tvt-ivs. Leczenie wymaga wybrania metody dopasowanej do pacjenta – najpopularniejsze zabiegi różnią się między sobą jedynie umiejscowieniem specjalnych taśm. W przypadku zabiegu wykonywanego metodą TOT taśmy podcewkowe umieszcza się w pachwinach. Przy zabiegu TVT nad spojeniem łonowym, natomiast metoda IVS to konieczność umieszczenia taśmy za spojeniem łonowym.
Zabiegu nie należy się przy tym obawiać – każda z metod jest całkowicie bezpieczna, a taśmy niewidoczne. Efekty zabiegu utrzymują się natomiast nawet przez kilkanaście lat.