Niemowlę i pies w domu – jak ugryźć temat?

Niemowlę i pies w domu – jak ugryźć temat?

Niemowlę i pies w domu – jak ugryźć temat?

Narodziny dziecka to bardzo ważna chwila, do której wielu rodziców szykuje się przez długie miesiące. Przygotowywana jest wyprawka, szykowany pokoik, łóżeczko i wszelkie niezbędne rzeczy. Każdy domownik stara się dostosować do nowej sytuacji. A jeśli jednym z domowników jest pies? Czy pojawienie się w domu nowego członka rodziny musi oznaczać rezygnację z posiadania zwierzęcia lub uniemożliwi nam jego kupno, czy adopcję w przyszłości?

Z pewnością pojawienie się dziecka nie stanowi przeszkody dla posiadania psa. Wielu ludzi twierdzi, że dzieci lepiej się wychowują w towarzystwie zwierzęcia, często są w stanie się z nim zaprzyjaźnić, a potem przez lata stanowią bardzo zgrany duet. O czym jednak warto pamiętać, kiedy niemowlę mieszka w jednym domu z psem?

Pies to nie zabawka dla dziecka, chociaż niestety często jest tak postrzegany. Otóż pies to również czująca istota, która wymaga opieki: wychodzenia na spacery, zabawy, regularnego jedzenia i… spokoju. Należy pamiętać, żeby zwracać uwagę na pełzającego lub raczkującego malucha, ponieważ nikt nie byłby zadowolony, będąc szarpanym za uszy, ogon czy łapy. Aby stworzyć warunki do zawarcia przyjaźni, dziecko nie może kojarzyć się psu z zagrożeniem i bólem.

Uwaga na jedzenie, ponieważ pies spożywający posiłek może zachować się różnie. Niektóre pozwalają właścicielowi zabrać jedzenie w trakcie i tylko tęsknie spojrzą za miską, ale inne wyraźnie dadzą znać, że podczas posiłku oczekują spokoju. To szczególnie ważne, by dziecko wiedziało, że podczas jedzenia psu nie należy przeszkadzać.

Sierść, brud i alergie. Tak, pies to niestety nie tylko przytulanie i zabawa podczas spacerów, ale też spory obowiązek i dodatkowa ilość pracy przy sprzątaniu. Warto jednak pamiętać, że dzieci eksponowane częściej na alergeny (na przykład psią sierść), rzadziej te alergie posiadają. Oczywiście warto zwracać uwagę na czystość miejsca, w którym bawi się niemowlę, jednak nie można przesadzać ze sterylnością.

Pozwól psu poznać się z dzieckiem. Wielu rodziców odruchowo odgania psa, podczas gdy ten próbuje poznać nowego domownika: powąchać, obejrzeć, czasem polizać. Jednak aby pies mógł zaakceptować nowego członka rodziny, nie może czuć się odrzucony po jego pojawieniu się w domu. Pies może potraktować niemowlę jako konkurencję albo po prostu kojarzyć je z własną stratą. Warto pozwolić, by psiak mógł spokojnie i we własnym tempie poznawać nowego domownika. Niektóre psy od razu zapałają miłością do małego brzdąca i będą go strzegły jak własnego skarbu, ale są również takie psy, które na rozwój pozytywnych relacji będą potrzebować więcej czasu. Musimy również zaakceptować, jeśli pies postanowi trzymać się na dystans. Nie wszystkie czworonogi kochają dzieci i należy to uszanować.

Przede wszystkim warto relacje pomiędzy psem i dzieckiem pielęgnować. Uczyć malucha, że pies to także członek rodziny i należy do niego podchodzić delikatnie i z szacunkiem. Głaskać i przytulać, jeśli pies na to pozwoli. Ma to bardzo pozytywne skutki dla rozwoju dziecka: uczy go szacunku do zwierząt i opieki nad braćmi mniejszymi. Niektóre maluchy nawiązują ze swoimi czworonogami piękne przyjaźnie na dobre i na złe, jednak to rodzice muszą stworzyć im ku temu warunki.

Dodaj komentarz