Macierzyństwo – fakty i mity.

Macierzyństwo – fakty i mity.

Macierzyństwo – fakty i mity.

Podczas ciąży i oczekiwania na dziecko wielu rodziców zaczyna się zastanawiać, jak bardzo zmieni się ich życie po narodzinach potomka. Internet, rodzina, znajomi i wszelkie inne dostępne źródła wiedzy przychodzą nam z pomocą. Jednak jak w każdym przypadku, ile źródeł – tyle opinii, często ze sobą sprzecznych. Czy macierzyństwo to rzeczywiście same wyrzeczenia, a młoda mama musi zmienić całe swoje życie? Podajemy fakty, rozprawiamy się z mitami!

  1. Przez rok po narodzinach zapomnij o życiu towarzyskim!

MIT – bycie mamą wcale nie musi wiązać się z nieustannym siedzeniem w domu albo z brakiem możliwości spotykania się z przyjaciółmi i znajomymi. Jest wiele okazji, podczas których maluch może nam towarzyszyć. Może także zostać pod opieką taty lub innej bliskiej osoby, aby nasze wyjście, np. do kawiarni z przyjaciółką, było możliwe. Dodatkowo obecność dziecka w domu nie musi oznaczać tego, że nie mogą odwiedzać nas znajomi. Wizyta i rozmowa przy kawie często jest w stanie wprawić mamę w dobry nastrój.

  1. Restauracja? Zapomnij!

MIT To ograniczenie, które często nakładają na siebie sami rodzice. Rezygnują z wyjść do miejsc publicznych, czy to ze strachu o zdrowie dziecka, czy też dlatego, że “tak wypada”. Niekoniecznie! Coraz więcej rodziców na szczęście decyduje się na wyjścia z maluchem, np. do restauracji. To również ciekawe przeżycie dla szkraba, który może obserwować nowe miejsce, albo skubnąć coś dobrego z talerza rodziców, jeśli jego wiek na to pozwala.

  1. Zapomnij o wysypianiu się przez kilka pierwszych miesięcy

MIT – nie musisz z góry nastawiać się na to, że twoje dziecko uniemożliwi ci spanie w nocy. Jest ogromna część dzieci, które od początku budzą się wyłącznie po to, aby zjeść posiłek i zasnąć ponownie. Część maluszków także bardzo szybko zaczyna przesypiać większą część nocy, czasem nawet całą. Nawet jeśli twój bobas będzie niespokojny w nocy – możesz poszukać rozwiązań, których jest sporo: zapewnić mu odpowiednie okrycie do spania, np. otulacz, pozwolić mu na spanie razem z rodzicami, czy rozejrzeć się za szumiącymi gadżetami dla niemowląt, ponieważ to właśnie szum bardzo często pomaga im się uspokoić.

  1. Na podróże przygotuj wielką walizkę!

FAKT. Mały podróżnik to często osoba, która albo posiada największą torbę, albo swoimi rzeczami zajmuje najwięcej miejsca w rodzinnej walizce. Podczas wyjazdów z dziećmi musimy pamiętać o zabraniu wielu rzeczy, np. aspiratora do noska, pieluszek jednorazowe czy ubranek na zmianę. Wszystkie razem potrafią zajmować sporo miejsca.

  1. Miej oczy dookoła głowy.

FAKT. Niemowlęta, zwłaszcza te, które zaczynają samodzielnie przemieszczać się po domu, pełzając lub raczkując, wpadają na różne pomysły. Często podobają im się gniazdka z prądem, kable i rzeczy, które mogą łatwo chwycić. Niestety, dla malucha nie jest to bezpieczne i aby uniknąć niepotrzebnych kontuzji, powinniśmy go mieć cały czas na oku.

  1. Przygotuj się na to, że pojawi się ktoś ważniejszy od ciebie.

FAKT. Dziecko to często najważniejszy członek rodziny. Przesłania rodzicom większość świata i są w stanie zrobić dla niego wszystko. Jednak ta zmiana w życiu z pewnością jest pozytywna!

Dodaj komentarz