12 domowych sposobów na biegunkę

12 domowych sposobów na biegunkę

Biegunka charakteryzuje się zwykle częstymi wodnistymi stolcami. Objawy zwykle zaczynają się od nudności, bólu brzucha i wzdęć, częstych wizyt w łazience i mogą trwać od kilku godzin do kilku dni w zależności od czynników wyzwalających. Biegunka pozostawia ludzi odwodnionych i słabych i może być, w ekstremalnych przypadkach, śmiertelna. Dlatego w tym poradniku przedstawiamy domowe sposoby na walkę z biegunką.

Co powinniśmy spożywać, gdy zmagamy się z biegunką?

Herbata imbirowa

Imbir to doskonały składnik, który pomaga zmniejszyć ból żołądka. Łagodzi podrażnienia jelita, które zwykle pojawiają się głównie z powodu biegunki. W tym celu należy zetrzeć na tarce około dwóch centymetrów imbiru, zagotować go w filiżance wody, dodać miód i powoli popijać. Nie należy pić zwykłej wody po wypiciu herbaty imbirowej, ponieważ woda może rozcieńczyć mieszankę imbirową, co zmniejszy jej skuteczność.

Probiotyki

Probiotyki chłodzą i koją przewód pokarmowy oraz pomagają zwalczać infekcje. Pomagają przywrócić dobre bakterie, które również wspomagają trawienie. Twaróg lub jogurt i ser to niektóre z probiotyków, które są łatwo dostępne w domu.

Dieta BRAT

Dieta BRAT jest znana jako najlepszy domowy środek na pozbycie się biegunki. BRAT oznacza, z języka angielskiego: banany, ryż, mus jabłkowy i tosty. Te pokarmy są znane z tego, że są mniej kwaśne i zawierają cukry proste, które pomagają ukoić jelita i dają szybką ulgę.

Cytryna

Cytryna to kolejny domowy środek, który może pomóc Ci pozbyć się biegunki. Do szklanki wody dodajemy sok z połowy cytryny, szczyptę każdego z tych składników – sól, cukier i pieprz. Zamiast soli kuchennej można użyć soli czarnej. Pij tę miksturę 3-4 razy dziennie. Dzięki temu nie tylko uwolnisz się od objawów biegunki, ale także uzupełnisz organizm w utracone składniki odżywcze.

Herbata ziołowa

Herbata ziołowa pomoże zmniejszyć ból brzucha związany z biegunką i wszelkimi innymi stanami zapalnymi jelit. Aby przygotować tę ziołową herbatę, należałoby zagotować kilka liści mięty w litrze wody. Po ostudzeniu przechowuj herbatę w pojemniku i pij okazjonalnie kilka razy dziennie. Możesz również zdecydować się na zieloną herbatę jako alternatywę. Zielona herbata jest również przydatna w leczeniu układu pokarmowego, co łagodzi objawy nudności i wzdęć.

Woda

Biegunka zwykle powoduje odwodnienie z powodu nadmiernej utraty płynów przez organizm. Dlatego picie dużej ilości wody nawodni i nasmaruje jelita. Możesz również dodać do wody sok z cytryny i zmiażdżone liście mięty, jeśli masz mdłości. Należy pamiętać, że wskazane jest unikanie kawy, gdyż tylko pogłębi ona odwodnienie.

Cynamon, miód i imbir

Weź łyżeczkę cynamonu w proszku, dodaj kilka kropli soku z imbiru i na koniec łyżeczkę miodu. Wymieszaj dobrze te składniki i będziesz miał domowy lek łagodzący biegunkę. Należy spożywać to 3-4 razy dziennie w celu uzyskania ulgi.

Woda ziołowa

Do tego remedium potrzebne będą następujące składniki: po 1 łyżeczce nasion kolendry, nasion kardamonu, nasion kozieradki. Ugotuj je wszystkie w litrze wody. Pij tę ziołową wodę przez cały dzień, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

Ziemniaki

Wiadomo, że ziemniaki są bogate w skrobię i węglowodany. Dlatego pomagają zapobiegać zbytniemu rozwodnieniu stolca poprzez wchłanianie nadmiaru płynów w jelicie. Można jeść ziemniaki ugotowane lub upieczone (nie dodawać zbyt dużo oleju) lub po prostu spożywać sok z ziemniaka. Sok można uzyskać z wody użytej do ugotowania tego warzywa. Dodaj szczyptę soli, a następnie wypij po ostudzeniu do temperatury pokojowej.

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy to składnik, który wspomaga nasz organizm na kilka sposobów. Ocet najwyraźniej pomaga zwalczać bakterie w jelitach. Wystarczy, że dodasz dwie łyżki octu jabłkowego do szklanki wody. Pij ten napój 2 do 3 razy dziennie.

Marchewka

Marchewkę można spożywać w postaci zupy lub soku. Przywróci to wszystkie utracone składniki odżywcze i złagodzi objawy nudności, bólu brzucha i osłabienia.

Na sok: wystarczy zetrzeć marchewkę na tarce i wycisnąć. Dodaj sól i pieprz. Innym sposobem jest wrzucenie marchewki do sokowirówki. Pij sok 2-3 razy dziennie lub do momentu, gdy poczujesz się lepiej.

Na zupę: pokrój marchewkę na małe kawałki (weź 4-5 słupków marchewki). Dodać do gotującej się wody. Można też dodać pomidory, aby zupa była smaczniejsza. Ugotowaną marchew i pomidory zmiksować w blenderze. Odfiltrować miazgę. Dodać sól i pieprz ze szczyptą masła. Pij 2-3 razy dziennie lub do momentu, gdy poczujesz się lepiej.

Banan

Banan jest bogaty w związek zwany pektyną, który pomaga zatrzymać biegunkę. Możesz po prostu zjeść banana w czystej postaci lub razem z jogurtem.

O czym jeszcze warto pamiętać, podczas walki z biegunką?

Niektóre inne przydatne wskazówki, aby zatrzymać biegunkę.

  1. Odpoczywaj tyle, ile możesz. Utrata wody z organizmu sprawi, że poczujesz się słabo, a obciążanie organizmu pogorszy sytuację.
  2. Zadbaj o to, by w ciągu dnia zjeść sześć małych porcji jedzenia. Daj pierwszeństwo płynom przed pokarmami stałymi.
  3. Unikaj produktów mlecznych, takich jak mleko lub niektóre produkty mleczne, ponieważ cukry w nich zawarte mają tendencję do powodowania luźnych stolców.
  4. Spożywając jogurty czy sery ze względu na ich właściwości probiotyczne, pamiętaj, aby przyjmować je w niewielkich ilościach.
  5. Unikaj tłustych potraw.
  6. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż kilka dni, należy skonsultować się z lekarzem.

Dodaj komentarz