Czy unikać psa i kota w czasie ciąży?

Czy unikać psa i kota w czasie ciąży?

Obawa przyszłych rodziców o zdrowie nienarodzonego dziecka czasami stają się przyczyną pozbycia się psa lub kota – a to nie jest niestety właściwa decyzja.

W czasie ciąży kontakt z psem, kotem lub innymi zwierzętami domowymi nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla przyszłej matki i dziecka. Oczywiście że, zwierzęta domowe są nosicielami różnych chorób, ale ryzyko zarażenia do zadbanego psa czy kota będącego pod opieką weterynaryjną jest praktycznie minimalne.

Największym zagrożeniem dla rozwijającego się płodu jest toksoplazmoza i jest to najczęściej najbardziej przerażająca obawa kobiety w ciąży. W rzeczywistości jest to bardzo niebezpieczna choroba. Zakażenie toksoplazmozą może powodować różnorodne powikłania takiej jak wodogłowie, zaburzenia widzenia, małogłowie, zwapnienia mózgowe, opóźniony rozwój dziecka, a także poronienie. Należy zaznaczyć, że toksoplazmoza jest niebezpieczna, gdy infekcja występuje w czasie ciąży. Spośród zwierząt domowych to przeważnie kot jest i nosicielem tej choroby.  Prawdopodobieństwo zarażenia się od kota, który nigdy nie opuszcza domu i nie żywi się surowym mięsem, jest praktycznie niemożliwe. Możliwość zarażenia trwa tylko od trzech do dwudziestu jeden dni od momentu zarażenia kota toksoplazmozą.

Tylko 10% zakażeń toksoplazmozą u ludzi jest powodowanych przez koty. Główną drogą infekcji jest spożywanie surowego albo niedogotowanego mięsa, surowych kurzych jajek,  brudnych lub źle umytych warzyw, które mogły zostać zanieczyszczone odchodami chorych kotów.

Zawsze należy pamiętać, że wszelka ostrożność w ciąży jest zawsze wskazana  Fakt, że przebywanie w domu psa czy kota nie stanowi poważnego zagrożenia dla płodu, ale to nie oznacza, że nie należy podejmować pewnych środków ostrożności. W takim przypadku lepiej dmuchać na zimno.

Po pierwsze, musimy przestrzegać podstawowych zasad higieny, które raczej każdy ma wpojone.  Ponadto wszelką opiekę nad zwierzętami, taką jak na przykład czyszczenie legowiska, obcinanie pazurów, a zwłaszcza czyszczenie kuwety dla kota, należy przekazać partnerowi. Najlepiej też żeby w łóżku nie zostawiać psa lub kota, nawet jeśli spał z nami w tym czasie.

Należy zawsze  dbać o zdrowie naszego pupila. Zdrowy ulubieniec nie zaraża kobiet w ciąży jakąkolwiek chorobą!

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz