Astma u dziecka – co robić, kiedy nasilą się objawy

Astma u dziecka – co robić, kiedy nasilą się objawy

Astma

Astma jest określana jako przewlekły stan zapalny oskrzeli. U dzieci chorych na astmę oskrzela kurczą się zbyt łatwo i zbyt mocno, najczęściej pod wpływem czynników takich jak: alergeny, nagła zmiana temperatury, wysiłek fizyczny czy infekcja, oraz cały czas toczy się w nich stan zapalny, co prowadzi do niekorzystnej przebudowy tkanki. Jest to choroba o zmiennym przebiegu i trudno przewidzieć, kiedy da o sobie znać. Czasami objawy pojawiają się kilka razy w ciągu dnia, a czasem kilka razy w miesiącu i mogą mieć różne nasilenie i różne przyczyny. Jeżeli dziecko nagle ma problemy ze złapaniem oddechu, a jednocześnie jest on świszczący, twarz robi się czerwona, a do oczu napływają łzy wywołane nieustającym kaszlem to mamy do czynienia z atakiem astmy oskrzelowej.

Jak pomóc dziecku?

Przede wszystkim powinniśmy jak najszybciej odizolować dziecko od czynnika, który mógł wywołać napad (wejść do domu kiedy atak nastąpił na dworze, podczas mrozu; wyjść z domu, jeżeli jesteście u kogoś kto ma kota, a dziecko jest uczulone; jeżeli atak nastąpił podczas jedzenia czegoś nowego, to należy zabrać to dziecku, bo całkiem możliwe ze nowy składnik je uczulił, itd. ). Trzeba zapewnić mu dostęp do świeżego powietrza i jak najszybciej podać lek rozszerzający oskrzela – na pewno mama astmatyka posiada takie leki w domu. Należy podać dwie dawki i spróbować uspokoić dziecko, ponieważ stres związany z tym, co właśnie się dzieje jeszcze bardziej wzmaga skurcz oskrzeli. Jeżeli po 20 min. dziecko nie czuje poprawy podajemy kolejne 2 dawki leku. Niewskazane jest, aby podczas napadu astmy dziecko było w pozycji leżącej. Jeżeli jest na tyle duże, że ustanie pochylone z rękoma opartymi o ścianę lub stół, to warto taka pozycję zastosować. Mniejsze dzieci najlepiej trzymać pochylone do przodu na rękach. To ułatwia wykrztuszanie wydzieliny, pojawiającej się w drogach oddechowych podczas ataku astmy (u małych dzieci jest to trudniejsze).

Astma u dziecka – co robić, kiedy nasilą się objawy

Jeżeli atak mija, to dziecko powinno być obserwowane aż do czasu złapania równowagi oddechowej. Natomiast kiedy stan dziecka się pogarsza, lub nie poprawia się po dwukrotnym podaniu leków, to należy zadzwonić po pogotowie, lub poprosić kogoś o szybkie zawiezienie do szpitala. Do czasu przyjazdu karetki kontrolujemy stan dziecka i podajemy co 20min pojedynczą dawkę leku, aby nie doszło do poważnych komplikacji. Jeśli wiemy, co najczęściej wywołuje napady duszności, to starajmy się po prostu tego unikać, aby nie narażać dziecka na kolejne epizody.

Dodaj komentarz