Plamy na ciele – wyznacznik problemów ze zdrowiem

Plamy na ciele – wyznacznik problemów ze zdrowiem

Jeśli na swojej skórze zauważyłeś plamy na skórze to nie warto ich lekceważyć. Powstałe zmamiona mogą być przyczyna wielu chorób i dolegliwości. Niektóre są przyczyną alergii. Inne to objawy groźnych chorób. Sprawdź, jakie plamy na ciele wymagają konsultacji lekarza.

Jakie znamiona na ciele możemy spotkać?

Zanim opowiemy o rodzajach plam na skórze. Warto powiedzieć, jak rozróżnić plamę od innych znamion czy trądziku. Oto prosta definicja, która pomoże nam w zrozumieniu czym jest plama na ciele. Książki medyczne jasno definiują czym jest plama na ciele oraz jak wygląda. Wg. encyklopedii medycznych plamy są to wykwity na powierzchni skóry. Są pozbawione wypustek. Po przejechaniu po plamie nie ma żadnych grudek czy nierówności. Plama wtapia się ze skórą. Plamy na skórze mogą występować u osób w każdym wieku. Płeć nie gra roli. Skórne plamy występują zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jeśli wykwity się pojawiły nie należy od razu panikować. Pod warunkiem, że dane znamię utrzymuje się powyżej 1 tygodnia. Wówczas warto skorzystać z wizyty u lekarza dermatologa. Specjalista sprawdzi znamię oraz oceni czy warto wybrać się na dalsze badania.

Na naszym ciele mogą występować różne znamiona. Do najbardziej znanych plam można wyróżnić:

  • Znamiona barwnikowe – wybarwienia na powierzchni skóry. Powstają w wyniku zbyt dużej ilości barwnika, który przebija się przez warstwę skóry. Nagromadzony materiał pojawia się w jednym miejscu. Najbardziej znaną zmianą są piegi.
  • Znamiona złogowe – to zbędne produkty przemiany metabolicznej. Nagromadzony materiał zamiast zostać wydalony z organizmu odkłada się w postaci odbarwienia na skórze.
  • Rumień – dość częsta zmiana naskórna. Rumień podobnie, jak jego nazwa objawia się czerwoną plamą na ciele. Kiedy się już pojawi jest przyczyną wewnętrznego stanu zapalnego występującego w skórze.

Przyczyny plam na ciele

W zależności od kolorów plamy na ciele można z powodzeniem wyróżnić kilka znanych chorób. Oto przykładowe plamy wraz z przyczynami.

  • Plama typu kawa z mlekiem – jest wyznacznikiem problemów ze stwardnieniem guzowatym. W przypadku pojedynczej plamy nie ma powodów do obaw. Jeśli plamy tworzą zwartą grupę warto udać się do lekarza.
  • Brązowa plama z nieregularną krawędzią – to znamię Beckera. Pojawia się zaraz po urodzeniu. Nie jest to plama wymagająca leczenia. Po ekspozycji na słońce plama lubi zmieniać odcień na ciemniejszy. Gdy plama znajduje się na dużej powierzchni skóry można ją usunąć za pomocą laserów albo kremów wybielających.
  • Plama w odcieniu bieli – Jest przyczyną choroby pod nazwą bielactwo nabyte. Powstanie plam polega na zmniejszeniu melanocytów. Są to komórki, które odpowiadają za prawidłową przemianę barwnika w skórze. Choroba ta pojawia się w trakcie życia, jednak nie jest ona powszechna pośród populacji. Niewielkie zmiany czy kropki nie są powodem do niepokoju.

Dodaj komentarz