Rozszerzanie diety dziecka – kiedy i jakie produkty dodać do jadłospisu malucha?

Rozszerzanie diety dziecka – kiedy i jakie produkty dodać do jadłospisu malucha?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dieta dziecka przez pierwsze pół roku nie musi być w specjalny sposób dobierana. Jeżeli karmisz piersią, to wystarczy, żeby pokryć wszystkie potrzeby żywieniowe dziecka i dostarczasz mu odpowiednia dawkę niezbędnych składników spożywczych – niczego więcej nie potrzebuje. Po tym czasie nadchodzi jednak czas, aby maluch spróbował nowych pokarmów. Kiedy i jakie z nich podać, aby jak najlepiej przystosować mały brzuszek do zmian?

Rozszerzanie diety dziecka – od czego zacząć?

Pierwszymi składnikami rozszerzającymi dietę dziecka są warzywa i owoce.  Oczywiście przyrządzamy z nich mus, czy jak kto woli, papkę – po prostu rozgniatamy czy ucieramy. Na pierwszy rzut najlepsze będą marchewka, ziemniak albo dynia. W przypadku owoców najczęściej rozpoczyna się od jabłka – również możemy przyrządzić z niego przecier lub podać dziecku sok. Ze względu na zawartość cukru w owocach nie powinno się z nimi przesadzić. Kolejnymi produktami, które urozmaicą dietę dziecka są kaszki i kleiki. Mogą one być ryżowe, kukurydziane albo pszenne, przygotowywane na mleku lub wodzie. Kaszki często są wzbogacone w żelazo i witaminy oraz dodają dziecku energii.

A co z glutenem? Ostatnio pojawiło się wiele produktów, które go nie zawierają, ale czy rzeczywiście należy tak się go obawiać? Najlepiej wprowadzać go do diety ok. 5-6 miesiąca życia dziecka – nie za wcześnie, ale też niezbyt późno. Jeśli produkty zawierające gluten nie powodują żadnych niepokojących objawów, to nie ma potrzeby z niego rezygnować. Jeżeli masz jakiekolwiek obawy, to najlepiej przedyskutuj sprawę glutenu z waszym pediatrą. On zna dziecko i na pewno pomoże ci podjąć dobrą decyzję. Inaczej wygląda sprawa rozszerzenia diety o mleko krowie. Niektórzy uważają, że można je dodać do diety dopiero od 2 roku życia. Najlepiej wybrać mikrofiltrowane. Produkty mleczne, takie jak kefiry, jogurty czy twarożki można wprowadzić w 11-12 miesiącu życia. To oczywiście nie wszystkie produkty, które będą rozszerzać dietę. Mamy jeszcze mięso (na początek kurczak, indyk), tłuszcze (masło, oliwa z oliwek), przyprawy (od 7 m-ca majeranek, koper, a w 9 m-cu tymianek, estragon, bazylia czy pietruszka).

Pamiętaj, aby wprowadzając nowe produkty do diety dziecka zaczynać od małych porcji i stopniowo je zwiększać, obserwując, czy dziecko nie ma objawów alergii. Z podaniem nowego składnika powinno się odczekać ok. 2 tygodni, aby w razie wystąpienia alergii łatwiej było znaleźć winowajcę.

Dodaj komentarz