Polska dla ciekawych: co warto zobaczyć w Krzesławicach?

Polska dla ciekawych: co warto zobaczyć w Krzesławicach?

Dawniej była to jedna z wielu podkrakowskich wsi, dziś Krzesławice są jedną z najciekawszych dzielnic Krakowa. Choć włączono je do wielkiego miasta, wciąż panuje tu atmosfera typowa dla dawnych wsi, a turyści mogą się tu nacieszyć ciszą i spokojem. Są jednocześnie Krzesławice miejscem, w którym czekają na zwiedzających nie lada atrakcje. Jakim obiektom warto się dokładniej przyjrzeć w czasie wycieczki?

Krzesławice są miejscem wyjątkowo ważnym dla archeologów, którzy znaleźli tu wiele ciekawych pamiątek sprzed około 4 tysięcy lat. Jest to jednocześnie miejsce, które fascynuje historyków. Dlaczego? Wiadomo, że aż do XVIII wieku tereny te należały do duchowieństwa, a następnie stały się własnością Akademii Krakowskiej. Najciekawszym okresem w dziejach Krzesławic są jednak lata 70-te XIX wieku, kiedy to miejscowość owa stała się własnością Jana Matejki. Do dziś o tym malarzu przypomina malowniczy dworek, służący obecnie jako Muzeum Pamiątek po Hugonie Kołłątaju i Janie Matejce. Dworek ten jest cennym zabytkiem, jednak nie tylko jemu warto poświęcić swój czas. Innym obiektem, który z pewnością stanie się ciekawym punktem w programie wycieczki po tej części Krakowa, jest drewniany kościół św. Jana Chrzciciela i Matki Boskiej Szkaplerznej. Świątynia ta powstała w I połowie XVII wieku w rejonie Myślenic, a w latach 80-tych XX wieku została przeniesiona do Krzesławic. Dziś jest to jedna z ważniejszych atrakcji turystycznych w rejonie Nowej Huty, a jednocześnie jedna z ciekawszych perełek drewnianej architektury, jakimi może się pochwalić Kraków. Ponieważ kościół ten znajduje się na trasie Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej, jest obiektem doskonale znanym turystom.
Wspomniane zabytki to ważne atrakcje, jednak nie tylko one przyciągają turystów na teren Krzesławic. W ich pobliżu znajduje się przecież popularne miejsce wypoczynku i rekreacji, doskonale znane wszystkim mieszkańcom Krakowa. To Zalew Nowohucki – sztuczny zbiornik wodny utworzony na rzece Dłubni, który może się pochwalić nie tylko sporą powierzchnią, ale i pięknym otoczeniem. Zalew wraz z otaczającym go parkiem to idealne miejsce dla tych, którzy chcą odpocząć od gwaru wielkiego miasta, a jednocześnie nie chcą opuszczać Krakowa. Jak można tu spędzić wolny czas? Można tu wypożyczyć kajaki lub rowery wodne, można poćwiczyć na siłowni pod chmurką. Kuszą też korty tenisowe oraz boiska do siatkówki. Te liczne atrakcje sprawiają, że w rejonie zalewu każdy miło spędzi czas na dobrej zabawie i na odpoczynku w pięknej scenerii.

W rejonie Krakowa czekają na nas wyjątkowe atrakcje – wystarczy tylko dobrze ich poszukać. To dzięki nim kolejne wycieczki w rejonie małopolskiej stolicy będą nam dostarczać nowych wrażeń, to dzięki nim będziemy mogli konsekwentnie poszerzać swą wiedzę na temat tej części Polski. W takich miejscach, jak Krzesławice, nuda nam przecież nie grozi, a znajdującymi się tu zabytkami z pewnością warto się zainteresować.

Dodaj komentarz