Jakie ukryte niebezpieczeństwo grozi nam latem?

Jakie ukryte niebezpieczeństwo grozi nam latem?

Okropne osy, trujące żmije, zakaźne kleszcze i żrące soki roślinne. Wszystko to może zepsuć piękne letnie dni. Czy wiesz, co zrobić, jeśli dojdzie do wypadku?

1. Osy, pszczoły i trzmiele.
Osy, pszczoły i trzmiele odgrywają ważną rolę użytkową w ogrodzie, ale czasami mogą być trochę za blisko nas. W szczególności kłopotliwa może być osa, gdyż często przylatuje do naszych stołów z jedzeniem, owocami, napojami.

Żądła są rzadko niebezpieczne, chyba że jesteś uczulony. Gdy zostaniesz użądlony w usta, gardło, lub jeśli zostaniesz użądlony wiele razy, może być to niebezpieczne. Jeśli ty lub ktoś, kogo to spotkało ma silną alergię na ukąszenia, natychmiast szukaj pomocy. Jeśli nie wystąpią żadne reakcje alergiczne, tylko ból, zaczerwienienie wokół żądła i obrzęk, możesz sam to leczyć.

Postępuj następująco:
Usuń żądło, ale nie ściskaj obrzęku, który może powstać od żądła. Może to spowodować wyciśnięcie większej ilości jadu. Ból po kłuciu można ulżyć przykładając kostkę lodu lub miejscowo smarując maścią znieczulającą.

2. Pokrzywy.
Poparzenie pokrzywą boli, ale zwykle nie jest to niebezpieczne. Pokrzywa wydziela kwas mrówkowy, który podrażnia skórę. Najlepiej zneutralizować kwas. Na przykład płukanie miejsca kontaktu z pokrzywą, zimną wodą złagodzi ból. Pomaga również zastosowanie lekko alkalicznego środka. Należy wtedy rozpuścić trochę sody oczyszczonej w wodzie i wcierać w skórę. Pomocna może być również niewielka ilość maści znieczulającej. Nie pocieraj skóry, to tylko pogarsza swędzenie. Jeśli po kontakcie z pokrzywą wystąpią obrzęki gardła, jamy ustnej lub problemy z oddychaniem, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

3. Żmija.
Niebezpieczny jest trujący gatunek węża, którym jest żmija. To jedno z największych niebezpieczeństw lata. Ugryzienie przez żmiję jest przerażające i bolesne. Wygląda to jak kropki z odstępami 3-9 milimetrów.

Nasilenie zatrucia spowodowanego ukąszeniem żmii zależy od wieku, masy ciała, stanu zdrowia, miejsca ugryzienia i ilości wstrzykniętej trucizny do organizmu człowieka. Objawy zwykle pojawiają się po 1-2 godzinach.

Najczęstsze objawy to ból, niewielki obrzęk i niebieskawe zabarwienie wokół miejsca ukąszenia. Poważniejsze objawy to uogólnione zaburzenia, zawroty głowy oraz utrata przytomności. Jeśli objawy nie wystąpią w ciągu dwóch godzin, prawdopodobnie wystąpiło ukąszenie na sucho. Dzieje się tak w ok. 30% przypadków.

Co należy zrobić?
W przypadku ciężkich objawów zadzwoń pod numer 112. Jeśli zostaniesz ugryziony, powinieneś zachować spokój. Pozostaw miejsce ugryzienia w spokoju, nie ściskaj ani nie zaglądaj w miejsce ugryzienia. Ugryzione dzieci należy przewieźć do szpitala.

4. Poparzenie meduzami.
Mimowolne spotkanie z ” kulą ognia” jest zwykle bardziej nieprzyjemne niż niebezpieczne. Wspólne żółtoczerwone pływające meduzy występują na całym wybrzeżu, a trucizna w nich jest stosunkowo łagodna.

Z ich komórek jest uwalniana toksyna. Typowymi objawami mimowolnych starć z meduzami są piekący ból, swędzenie, podrażnienie skóry i czerwone spuchnięte smugi.

Co zrobić? Opłucz skórę dużą ilością słonej wody, nie pocieraj ani nie szoruj. Jeśli dziecko będzie miało
poparzone duże części ciała, a skóra będzie bardzo czerwona lub wystąpi reakcja alergiczna należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Możesz złagodzić ból, obniżając jak najszybciej oparzoną część ciała w ciepłej wodzie (40-45 stopni). Najpierw spróbuj ze zdrową częścią ciała.

5. Kleszcze.
Kleszcz występuje głównie na obszarach przybrzeżnych i dolinach, gdzie jest dużo lasów liściastych i zarośli. Przerażające w kleszczach leśnych jest to, że mogą przenosić chorobę boreliozę. Najłatwiejszym sposobem zapobiegania kleszczom jest zwrócenie uwagi na miejsce, w którym się znajdują. Powinieneś także nosić długie spodnie i mieć dobrze zakryte kostki. Załóż lekkie ubrania, dzięki czemu łatwiej dostrzeżesz kleszcze. Ryzyko ukąszeń przez kleszcze zmniejsza zastosowanie środka odstraszającego komary.

Co zrobić po ukąszeniu? Kleszcze, które przykleiły się do skóry, należy jak najszybciej usunąć. Kleszcze leżące dłużej niż 24 godziny zwiększają ryzyko przeniesienia bakterii Borelia. Do usunięcia kleszczy używaj: palców lub pincety. Chwyć kleszcza u dołu skóry i wyciągnij go. Miejsce ugryzienia można posmarować maścią na gojenie się ran zawierającą antybiotyk. Jeśli wystąpi czerwona wysypka, która rozprzestrzenia się wokół miejsca ukąszenia w ciągu trzech dni do czterech tygodni lub w przypadku gorączki, obrzęku węzłów chłonnych lub ogólnego poczucia choroby należy skontaktować się z lekarzem.

Dodaj komentarz