Nadciśnienie tętnicze- cichy zabójca.

Nadciśnienie tętnicze- cichy zabójca.

Nadciśnienie tętnicze krwi to podstępna choroba przewlekła, na którą cierpi coraz więcej Polaków. Schorzenie to często przez dłuższy czas nie daje wyraźnych objawów, co powoduje, że często jest wykrywane w zaawansowanym stadium, kiedy zdąży już poczynić spustoszenie w organizmie. Wcześnie wykryte nadciśnienie można bardzo skutecznie leczyć, dlatego tak ważne są badania profilaktyczne.
Nadciśnienie tętnicze to choroba cywilizacyjna. WHO szacuje, że na całym świecie cierpi ponad 600 milionów osób, z czego zaledwie 20% wie o swojej chorobie. Chorobie sprzyja otyłość, nadużywanie soli, alkoholu, niezdrowa dieta oparta na śmieciowym jedzeniu z licznych restauracji szybkiej obsługi. Sprawdź, jakie są objawy i sposoby leczenia nadciśnienia tętniczego.

Nadciśnienie tętnicze- objawy.

Prawidłowe ciśnienie krwi powinno wynosić 120/80 mm Hg. Wartość ciśnienia możemy zmierzyć w każdej przychodni lekarskiej. Warto też zaopatrzyć się samemu w aparat do mierzenia ciśnienia w domu. Nie jest on drogi, a może przyczynić się do ocalenia zdrowia, a nawet życia.
Wiarygodne wyniki pomiaru ciśnienia krwi uzyskamy, badając je przez 3 kolejne dni rano i wieczorem o tych samych porach. Jeżeli średnie wartości są wyższe niż 140 mm Hg, należy udać się do lekarza internisty. Nadciśnienie można i trzeba leczyć.
Lekceważone może prowadzić do bardzo poważnych następstw takich jak:
– uszkodzenie nerek,
– pogorszenie, a nawet utrata wzroku,
– choroby serca i naczyń krwionośnych,
– wylew krwi do mózgu.

Profilaktyka i leczenie nadciśnienia tętniczego.

Jeżeli jednak pomiary mieszczą się pomiędzy 120 a 140 mm Hg, należy zwrócić szczególną uwagę na swój tryb życia. Również wtedy warto udać się po poradę do lekarza oraz dietetyka. Bardzo ważne w profilaktyce i leczeniu tej choroby są odpowiednie nawyki żywieniowe. Trzeba całkowicie wykluczyć lub znacznie ograniczyć sól, zrezygnować ze słonej i tłustej wysoko przetworzonej żywności, słodkich gazowanych napojów, alkoholu i innych używek.

Dieta powinna być oparta o świeże owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste, chudy nabiał, chude mięso oraz owoce morza. Bardzo ważne jest zrzucenie nadwagi oraz wprowadzenie umiarkowanej aktywności fizycznej do codziennego życia.

Warto także zainteresować się naturalnymi metodami wspomagającymi leczenie nadciśnienia tętniczego. Bardzo skutecznie obniża je na przykład sok z aronii. Warto dwa lub trzy razy w roku przeprowadzić profilaktyczną, lub wspomagającą leczenie kurację sokiem z aronii. Należy pić jedną szklankę soku codziennie przez 6 tygodni. Sok z aronii nie tylko obniża ciśnienie tętnicze krwi, ale także chroni przed chorobami serca oraz obniża poziom złego cholesterolu we krwi.

Dbajmy o swoje zdrowie i regularnie profilaktycznie badajmy ciśnienie krwi. Jest to badanie całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, a może uratować nasz najcenniejszy skarb- zdrowie.

Dodaj komentarz