Zachowanie zdrowego dystansu

Zachowanie zdrowego dystansu

W momencie, gdy brakuje nam dystansu do siebie, do sytuacji, do życia pozwalamy, by zachodzące wydarzenia dotykały nas w sposób bardzo bezpośredni. Pozwalamy zalać się negatywnym emocjom, wątpimy w nasze umiejętności, podupada nasza samoocena, czujemy się bezradni. Wszystko to prowadzi do złości już nie na cały świat, lecz na siebie. Tracimy wiarę w nas samych, dopisujemy do przyszłości czarny scenariusz. Takie emocje skutecznie hamują nasz rozwój. Jak możemy temu zapobiec? Przede wszystkim nie obwiniać się. Wszystko jest z Tobą ok! Należy odkryć nowy sposób zachowania, nauczyć się nowych reakcji na otoczenie, nabrać dystansu.

Obserwując najbliższe środowisko można zauważyć, iż szczęśliwi ludzie to ci, którzy mają do siebie zdrowy dystans, nie zwracając zbytnio uwagi na to co myślą inni.. Biorąc przesadnie do siebie opinie otaczających nas ludzi, uzależniamy od nich swoja opinię o sobie. Nawet jeśli jesteśmy specjalistami w danej dziedzinie, a ktoś to zaneguje- z brakiem dystansu tracimy wiarę we własne umiejętności. Z czasem możemy nawet przestać je rozwijać. Reagując zbyt emocjonalnie frustrujemy się. Warto spojrzeć na sytuację z poziomu stojącego z boku obserwatora. Jeśli czujesz, że brakuje Ci dystansu do siebie spróbuj przestać domniemywać, racjonalizować, obrażać się, widzieć wszędzie teorie spiskowe. Gdy ktoś nie oddzwonił , nie znaczy że Cię nie lubi- po prostu nie oddzwonił. Dobrze jest również świadomie śmiać się z własnych wad. Taka umiejętność wbrew pozorom dodaje odwagi , dodaje pewności siebie, dystansu.

Zdrowy dystans to nic innego jak oddzielenie sytuacji od własnej osoby. Świadomość, że być może ludzie nie kierują się emocjami, które im przypisujemy. Zazwyczaj reagujemy na sytuacje tak jak zostaliśmy nauczeni w dzieciństwie, natomiast w dorosłym życiu, trzeba się nauczyć różnych modeli zachowań. Zaakceptowanie rzeczywistości taką jaką jest bardzo pomaga. Bywają bowiem rzeczy na które, choćbyśmy bardzo chcieli, po prostu nie mamy najmniejszego wpływu i należy się z tym pogodzić. Tylko wtedy otoczenie i ludzie nas nie ograniczą, będziemy w stanie odpowiednio dostosować się do wydarzeń i sytuacji, postawić na własny rozwój. Skupiać się na realizowaniu tych celów, które w danym momencie są możliwe do osiągnięcia. Tylko tak będziemy w stanie stawiać kolejne kroki do przodu i rozwijać się.

Dodaj komentarz