Medytacja-dlaczego warto praktykować.

Medytacja-dlaczego warto praktykować.

Wielu ludziom, słowo medytacja kojarzy się automatycznie z siedzącym w pozycji lotosu mnichem. Człowiek ten, w naszej wyobraźni, jawi się jako łysy jegomość o wyraźnie azjatyckiej urodzie. Siedzi w spokoju, podejmując nieustanne próby poznania własnego wnętrza. Ani drgnie gdyż zaabsorbowany głęboką introspekcją stał się odporny na wszelkie zewnętrzne dystrakcje.
Oczywiście nie ma w tym nic zdrożnego, ponieważ medytacja ma swoje źródła w wierzeniach dalekiego wschódu. Stąd wyobrażony wizerunek ubranego w pomarańczowy habit mnicha, wydaje się całkowicie zrozumiały i powszechny wśród współczesnych ludzi
Medytacja znana dziś również pod nazwą mindfulness, polega w głównej mierze na uzyskania stanu wewnętrznego spokoju poprzez konsekwentną praktykę kilku ćwiczeń.

Nie trzeba być mnichem

Dziś medytacja nie jest już wyłącznie domeną, zamkniętych klasztorów, w których to mnisi praktykują, strzeżone od lat kontemplacje. Aby rozwijać praktykę medytacyjną nie trzeba być “formalnym” zen. Wystarczy znajomość podstaw i chwila czasu.
Mindfulness w najmniejszym stopniu nie stoi w kontrze do jakiejkolwiek współczesnej religii czy systemu wierzeń. Tak rozumianą praktykę można uprawiać w całkowitym odłączeniu od własnej religijności.
Dzięki elastyczności, mindfulness zyskuje na popularności. Medytują aktorzy, celebryci, gwiazdy social mediów i intelektualiści. Coraz więcej osób czy środowisk wykazuje zainteresowanie tym zjawiskiem i korzyściami jakie medytacja bez wątpenia ze sobą niesie.

Praktyczne korzyści mindfulness

Wyciszenie, chwila relaksu i umysłowa harmonia. Wartości, o które coraz trudniej w naszych niespokojnych i zabieganych czasach.
Każdy z nas prawdopodobnie wie o czym mówię. Dziś, w świecie wszedobylskich neonów i social mediów, wygenerowanie choć odrobiny koncentracji może stanowić dla wielu, nie lada wyzwanie.
Jak skupić się kiedy wokół tyle bodźców? Na każdym kroku jesteśmy zalewani zachętami do kolejnych aktywności. Do zakupu, sprzedaży. Do zmiany, którą coraz trudniej zrozumieć. Przyklejani do ekranów urządzeń, nie mamy chwili aby zastanowić się dokąd tak pędzimy.
Medytacja pozwala na chwilę relaksu. Skupienie się na teraźniejszości poprzez odrzucenie niepotrzebnych myśli.
Połączona z techniką świadomego oddechu, która w pewnym sensie stanowi jej podstawę, może przyczynić się do wzrostu umiejętności poznawczych. Głównie za sprawą zmiany sposobu oddychania na przeponowy.
Oddech definiuje nasze życie. Mindfulness, zgodnie z najnowszymi badaniami potrafi je wydłużyć.
Wraz ze wzrostem świadomości oddechowej rośnie pojemność naszych płuc. Nic więc dziwnego, że praktyka medytacyjna stanowi doskonałe uzupełnienie treningów aerobowych.
Może również okazać się pomocna w czasie próby wyciszenia (tzw.cool down) tuż po intensywnym treningu siłowym.
Głębokie poznanie, będące wynikiem medytacji, wykazuje działanie przeciwlękowe i przeciwdepresyjne. Tak. To juz fakt. Warto zatem wspomóc terapię poważnych zaburzeń psychicznych, właśnie medytacją, która jak potwierdzają badania, może przynieść wiele dobrego.

Jak zacząć. Rodzaje współczesnej medytacji

Aby rozpocząć praktykę medytacyjną, wystarczy odrobina chęci, chwila czasu i niewielki kawałek przestrzeni. Taki aby móc swobodnie usiąść bądź położyć się.
Warto również pobrać odpowiednią dla siebie aplikację, która choć niekonieczna, pozwala na sprawne wejście w podstawowe technikalia mimdfulnessu. Sklepy internetowe oferują mnóstwo aplikacji instruktażowych, w tym wiele bezpłatnych. Nie pozostaje zatem nic tylko pobierać.
Kiedy już przystąpimy do pierwszej w naszym życiu sesji, warto uświadomić sobie jedną, bardzo istotną rzecz. Otóż medytacja jest praktyką bardzo prostą. Natomiast osiągnięcie pewnego poziomu sprawności czy nawet perfekcji, jest już niezwykle trudne. Co oczywiście nie oznacza, że nie niemożliwe. Trzeba tylko dobrać dla siebie, odpowiedni rodzaj ćwiczeń.
Body scan. Technika polegająca na skupianiu uwagi na poszczególnych częściach ciała. Zalecana dla początkujących adeptów medytacji.
Ćwiczenie świadomego oddechu. W głównej mierze opiera się na kontrolowanych wdechach i wydechach. Przy czym wydech powinien być nieco dłuższy niż wdech. Technika ta stanowi idealne ćwiczenie treningowe przed przejściem do bardziej złożoych praktyk. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie aby rozwijać świadomomy oddech bez angażowania się w inne formy mindfulnessu.
Oprócz wymienionych sposobów medytacji, istnieją też praktyki oparte na muzyce, dźwiękach otoczenia oraz takie, które odwołują się do psychologii. Jak widać, każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Podsumowanie

Praktyka medytacyjna zyskuje coraz szersze grono entuzjastów. W gnającym do przodu świecie, chwila wyciszenia to towar luksusowy, o który coraz trudniej.
Medytacja niesie ze sobą wiele korzyści prozdrowotnych. Relaksuje, zwiększa pojemność płuc oraz wspomaga leczenie zaburzeń psychicznych a nawet potęguje zdolności poznawcze.
Rozpoczęcie przygody z mindfulnessem jest niezwykle proste. Wystarczy odrobina czasu i chęci. Pomocna może okazać się również aplikacja i dobór odpowiedniego i dostosowanego do własnych potrzeb systemu, który w łatwy sposób wdroży nas w podstawy.

Dodaj komentarz