Czym są sterydy i czy warto je stosować?

Czym są sterydy i czy warto je stosować?

Z roku na rok przybywa osób, które decydują się na stosowanie środków sterydowych. Dzieje się tak, ponieważ dzięki nim można w szybkim czasie zbudować odpowiedniej jakości tkankę mięśniową.

Czym są sterydy?

Sterydy jest to nic innego, jak jak preparaty, które potocznie określane są, jako steroidy. Ich głównym zadaniem jest znaczące zwiększenie objętości mięśni. Natomiast należy pamiętać, iż sterydy są także stosowane w przypadku wystąpienia różnorodnych chorób, np. w nadciśnieniu.

Co należy zaliczyć do możliwie pojawiających się skutków ubocznych, wynikających ze stosowania środków sterydowych?

Do skutków ubocznych, które najczęściej wynikają ze stosowania środków sterydowych można zaliczyć w szczególności: osteoporozę, trądzik, opuchliznę twarzy, drżenie rąk. skłonności do powstawania siniaków, zaburzenia widzenia, zaburzenia emocjonalne, podrażnienie żołądka, wystąpienie problemów związanych ze snem, zaburzenia rytmu serca, przebarwienia skóry, jak również znaczące osłabienie odporności. Oczywiście należy zaznaczyć, iż stosowanie się do zaleceń producenta, jeżeli chodzi o kwestię dawkowania preparatów sterydowych znacząco niweluje ryzyko wystąpienia powyżej wymienionych skutków ubocznych.

Czym są sterydy anaboliczne?

Sterydy anaboliczne są to pochodne testosteronu. Preparaty te charakteryzują się tym, że wykazują działanie nie tylko anaboliczne, ale również androgenne. W związku z tym stymulują powstawanie tkanki mięśniowej charakterystyczne dla hormonów męskich. I nie są one zalecane dla kobiet. Sterydy anaboliczne mogą być przyjmowane na kilka różnych sposobów – doustnie, dożylnie, jak i wziewnie. Są one popularne w dużym gronie sportowców, ale także są wykorzystywane w stosunku do bydła. Dają oczekiwane rezultaty stosowania zarówno, jeżeli chodzi o wzrost tkanki mięśniowej, jak również o wzrost siły. Istotną informacją jest natomiast to, że sterydy anaboliczne, które są przyjmowane przez długi okres czas mogą powodować udar mózgu, bądź nawet zawał mięśnia sercowego. Zaburzona zostaje także gospodarka lipidowa, a oznacza to tyle, że zwiększone zostaje ryzyko wystąpienia incydentu sercowego – naczyniowego. Sterydy anaboliczne przyczyniają się także do obkurczenia jąder, łysienia, czy też rozrostu gruczołu krokowego.

Przeciwwskazania odnośnie stosowania sterydów

Jeżeli chodzi o przeciwwskazania odnośnie stosowania sterydów to można do nich przede wszystkim: problem z nerkami, problem z sercem, problem z wątrobą, choroby oczu, nadmierne spożywanie alkoholu, jak również stosowanie leków psychotropowych.

Dodaj komentarz