O tym, jak ważna jest higiena zdrowia psychicznego mówi się coraz więcej. Zaburzenia psychiczne dotykają coraz większą liczbę osób. Na szczęście, skuteczna walka z nimi jest możliwa. Jedną z godnych polecenia metod jest psychoterapia. Nie każdy jednak wie, jakie sygnały świadczą o tym, że warto byłoby się na nią udać. Ponadto, zanim zdecydujemy się na psychoterapię, dobrze jest również dowiedzieć się czegoś na temat poszczególnych jej nurtów.
Dla kogo psychoterapia?
Psychoterapia jest tak naprawdę dla każdego. Mogą uczęszczać na nią osoby dorosłe, ale także dzieci oraz młodzież. W przypadku dzieci należy jednak postarać się o dobór odpowiedniego terapeuty. Nie każdy psychoterapeuta specjalizuje się bowiem w terapii osób małoletnich. Jeżeli zastanawiamy się nad tym, czy powinniśmy wziąć udział w psychoterapii to najprawdopodobniej tak właśnie jest. Psychoterapia może pomóc osobom borykającym się z różnego rodzaju trudnościami. Mowa tu o trudnościach adaptacyjnych, a także o problemach w relacjach z innymi. Ponadto, psychoterapia jest nieodzowna w leczeniu depresji, zaburzeń lękowych, a także zaburzeń osobowości. Tak naprawdę jednak, każdy powód udania się do gabinetu jest dobry. Możemy zrobić to, gdy doznaliśmy traumy czy cierpienia po bolesnym rozstaniu. Wreszcie, wskazaniem do podjęcia psychoterapii będzie chęć samodoskonalenia i rozwoju.
Jaki nurt psychoterapeutyczny wybrać?
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że istnieją różne nurty psychoterapeutyczne. Jednym z najpopularniejszych jest nurt psychodynamiczny. Terapia psychodynamiczna ma swoje korzenie we freudowskiej psychoanalizie. Podczas terapii w tym nurcie pacjent będzie zachęcany do swobodnego mówienia o swoich skojarzeniach czy snach. Nie ulega wątpliwości, że nurt ten spodoba się osobom, które lubią rozmawiać o swoim dzieciństwie. Jeżeli chodzi zaś o nurt poznawczo-behawioralny, jest on dobrym rozwiązaniem dla osób, które oczekują ćwiczeń podczas terapii. Psychoterapia w nurcie poznawczo-behawioralnym stanowi dobrą opcję dla osób dotkniętych zaburzeniami osobowości, w tym borderline. Warto wspomnieć jeszcze o nurtach Gestalt, psychoanalitycznym czy systemowym. Są one jednak nieco mniej popularne. Jeżeli zależy nam na tym, aby terapeuta czerpał ze wszystkich nurtów, spodobać może nam się terapia w nurcie integracyjnym. Przy wyborze nurtu warto zawsze kierować się własną intuicją i odczuciami. Warto także pamiętać, że w razie trudności zawsze można zmienić zarówno nurt, jak i konkretnego psychoterapeutę.