Depresja nie tylko jednobiegunowa, lecz także dwubiegunowa i mieszana

Depresja nie tylko jednobiegunowa, lecz także dwubiegunowa i mieszana

Wielu naukowców i lekarzy uważa, że depresja jest chorobą cywilizacyjną, która zbiera na świecie ogromne żniwo, gdyż szacuje się, że na świecie cierpi na nią aż 350 milionów ludzi. I najczęściej związana jest ze stylem życia współczesnego człowieka, a w tym z nieodłącznym stresem, który opanowuje ludzi i z którym człowiek nie może sobie poradzić.
Depresja depresji nie jest równa, gdyż istnieją różne jej rodzaje. I dlatego depresja jednobiegunowa nie jest tym samym, co depresja dwubiegunowa. Choć z dwojga złego, o wiele lepiej mieć depresję jednobiegunową niż dwubiegunową. Choć zarówno jedna, jak i druga może mocno dać się we znaki i sparaliżować życie osoby chorej, jak i życie najbliższych członków rodziny. Lecz choroby nikt nie wybiera i na choroby nie ma mocnych. Wobec czego nie pozostaje nic innego, jak wspierać się wzajemnie i oczywiście leczyć depresję.

Czym jest depresja dwubiegunowa?

Depresja dwubiegunowa jest złym stanem psychicznym, który powoduje wahania nastroju. Raz jest emocjonalny wzlot zwany manią, a inny razem upadek, czyli depresja. Choroba taka pierwotnie nazywana była depresją maniakalną.
Przy chorobie dwubiegunowej nie można mówić o jednej przyczynie. Zazwyczaj występują trzy przyczyny jej powstania i jest to:
– przyczyna biologiczna, która dotyczy genetyki i w takim przypadku zagrożenie wynosi ponad 70 % jeżeli choroba wystąpiła u matki lub u ojca
– przyczyna psychologiczna związana jest z zaburzeniami biochemii w mózgu
– przyczyna społeczna polega na zbyt emocjonalnym przeżywaniem życiowych trudności, stresu, a także tragicznych życiowych sytuacji.

Rozróżnia się trzy typy dwubiegunowości.
– Typ pierwszy obejmuje zarówno depresję, jak i manię.
– Typ drugi składa się z okresów depresji i hipomanii, która również jest manią, lecz o wiele bardziej nasiloną.
– Typ trzeci spowodowany jest działaniem leków antydepresyjnych, jak i związany jest z używaniem używek.

Epizody depresji i manii

Choroba afektywna dwubiegunowa podobnie jak sama depresja wpływa na samopoczucie, na poziom energii, na pamięć i na koncentrację, jak i występuje przy niej wiele innych dolegliwości spotykanych przy samej depresji. Lecz choroba dwubiegunowa afektywna powiązana jest z lękiem.
Osoby z chorobą dwubiegunową mogą nawet przez długi czas nie odczuwać żadnych objawów. Niektóre osoby przechodzą na przemian epizody manii i depresji, lecz większość osób chorych częściej cierpi na depresję niż na manię. Czasem epizod manii jest bardzo łagodny i niezauważalny.
W przypadku choroby dwubiegunowej podczas przeżywanej depresji chory jest załamany i brak mu energii. Natomiast w okresie manii ma nadmiar energii i siły nawet bez konkretnego odżywiania i snu. Wyłącza się w jego mózgu proces przewidywania następstw swoich działań. W chorobie tej może wystąpić także epizod mieszany, czyli jednoczesne występowanie symptomów depresji i manii. Wtedy smutne i przygnębiające stany depresyjne przeplatają się ze stanami radosnymi i pełnymi energii, po czym znowu następuje okres beznadziei. Jest to najgorszy przypadek, gdyż wówczas często dochodzi do prób samobójczych.

Dlatego tak ważna jest trafna diagnoza i specjalistyczne leczenie. W porę rozpoczęte leczenie zdziała wiele. Zapobiegnie pogłębianiu się epizodów depresyjnych, zminimalizuje ból emocjonalny w depresji i obniży poziom manii w drugiej fazie choroby. Systematyczny kontakt z lekarzem i przyjmowanie zalecanych leków daje osobie chorej możliwość normalnego funkcjonowania.

Dodaj komentarz