Herbata Rooibos – korzyści dla zdrowia

Herbata Rooibos – korzyści dla zdrowia

W Polsce bardzo dużo pijemy zarówno kawy jak i herbaty. Co do kawy, to najlepsza jest ta świeżo mielona. Jednak w przypadku herbat jest kilka, które przynoszą wiele korzyści naszemu zdrowiu. Jedną z nich jest herbata typu rooibos.

Krzew Rooibos

Rooibos, czyli czerwono krzew afrykański, pochodzi z Południowej Afryki, a w Europie znany jest dopiero od około 100 lat. Podobnie jak z herbatą, pity jest w formie naparu z liści. Herbata rooibos ma bardzo łagodny i lekko słodkawy smak oraz bursztynowy kolor.

Rooibos rośnie w górach Cederberg, znajdujących się w RPA, około 300 km od Kapsztadu. Na naturalnych terenach występowania tego krzewu zorganizowana duże plantacje do szerokich upraw. Ze względu na jego naturalne występowanie na tych trudnych terenach, nie ma potrzeby dodatkowego nawożenia czy środków przeciw pasożytom. Sama roślina osiąga wysokość około 1 do 1,5 metra, a liście w kształcie igieł są wąskie i podłużne. Zbiory odbywają się w środku lata – w RPA jest to styczeń.

Jak się pije rooibos?

Liście rooibos, podobnie jak herbata, poddaje się procesowi fermentacji. Zwilżone listki usypuje się w kilkunastocentymetrowe kupki i zostawia na kilka dni w bardzo ciepłym miejscu. Liście krzewu zmieniają kolor na czerwono-brązowy. Następnie liście są suszone do uzyskania około 10% wilgotności.

Napar z rooibos zaparza się około 4 do 5 minut, zalewając liście wrzątkiem o temperaturze około 95 stopni. Do szklanki wystarczy wsypać jedną czubatą łyżeczkę rośliny. Rooibos kupimy zarówno w liściach jak i w wersji w torebeczkach instant. Można także kupić wersję aromatyzowaną owocami czy ostrymi przyprawami.
Herbata rooibos nie zawiera kofeiny, dlatego swobodnie można ją pić na noc. Jest źródłem wielu przeciwutleniaczy flawanoli, polifenoli, aspalathinu, dihydrochalkonów czy nothofaginu. Napar z tego krzewu zawiera magnes, sód, potas, wapń oraz fluor, żelazo, mangan czy cynk.

Rooibos właściwości lecznicze

Napar z krzewu rooibos posiada spore zastosowanie lecznicze, potwierdzone naukowo. Polecany jest szczególnie osobom dbającym o własne zdrowie oraz dobrą formę. Wśród zdrowotnych korzyści herbaty rooibos, należy wymienić:

– obniża ciśnienie krwi i jednocześnie łagodzi stres oraz napięcia nerwowe.

– Polepsza układ sercowo-naczyniowy, korzystny wpływ na układ krwionośny wyniki z obecności wielu utleniaczy oraz hamowania aktywności konwertazy angiotensyny – enzymu, wpływającego na zwiększone ryzyko chorób serca.

– Rooibos jest bogaty w przeciwutleniacze, chroniące przed atakami wolnych rodników, zatrzymujące substancje o działaniu oksydacyjnym, a także korzystnie wpływające na ludzkie DNA czy białka komórek.

– Znajdujący się w naparze przeciwutleniacz aspalathin, pomaga chorym na cukrzycę typu II – wyrównuje poziom cukru, wspomaga wrażliwość tkanek na insulinę i samo jej wydzielanie przez trzustkę czy poprawia wykorzystanie glukozy przez mięśnie.

– Codzienne stosowanie wspomaga regenerację wątroby.

– Łagodzi bóle brzucha i rozstroje żołądka u dorosłych oraz kolki u dzieci, rooibos posiada także właściwości rozkurczowe i zapobiega biegunkom.

– Duża ilość przeciwutleniaczy obniża ryzyko zachorowania na nowotwory.

– Pomaga w dolegliwościach skórnych, takich jak wysypki, trądzik, podrażnienia czy oparzenia słoneczne. Do tego opóźnia procesy starzenia oraz chroni przed zmarszczkami – wszystko dzięki obecności alfa-hydroksykwasów, a także cynku.

Dodaj komentarz