Jak rozpoznać i zwalczyć źródła stresu?

Jak rozpoznać i zwalczyć źródła stresu?

Stres to uczucie dość ambiwalentne. W zależności od konkretnej sytuacji, może on być motywujący, stymulować do działania, jednak może również być niezmiernie destruktywny i zniszczyć naszą psychikę, pewność siebie, osłabić cały nasz organizm. Wszystko zależy zwykle od tego, jakie są przyczyny stresu, który nas dopada. Liczy się także okres jego trwania. Permanentny stres jest bardzo szkodliwy dla zdrowia psychicznego i fizycznego, jednak krótkotrwały może okazać się silnym bodźcem skłaniającym do podjęcia pewnych działań. W niektórych przypadkach możemy samodzielnie zwalczyć stres, innym razem jest on tak silny, że niemal paraliżuje nasze życie i doprowadza do momentu, w którym jedynie specjalista jest w stanie nam pomóc. Najczęściej poradą służą psychologowie, a w najtrudniejszych sytuacjach, psychiatrzy. Często główną metodą na minimalizację objawów stresowych jest pogodzenie się z nimi, zrozumienie ich i przystosowanie się do nich tak, by móc bezproblemowo je znosić. Bywa i tak, że trzeba zlikwidować czynniki stresogenne, lecz są to znacznie rzadsze przypadki.

Poza tym, że różne są przyczyny stresu, odmienne są również reakcje na stres. Jako zostało wcześniej wspomniane, niektórzy reagują na niego pozytywnie, odczuwając większą presję, która jednak nie przeraża ich, a motywuje umożliwiając efektywniejsze działania. W trakcie odczuwania bodźców stresogennych, ludzie ci mają podwyższone ciśnienie, wzrasta poziom adrenaliny w ich krwi, lecz jest to dla nich siłą napędową. Między innymi, właśnie takie emocje sprawiają, że część z nas tak uwielbia sporty ekstremalne, które zwiększając poziom stresu i adrenaliny dają nam silne uczucie spełnienia. Podobnie jest u osób, które potrzebują pewnej dozy stresu w pracy, by optymalnie wykonywać swoje obowiązki.
Niemniej jednak, przy długotrwałym nazbyt silnym stresie lub u ludzi, którzy są szczególnie podatni na jego działanie, mogą wystąpić reakcje negatywne. Najczęściej jest to uczucie lęku, a chwilami nawet wszechogarniającej paniki. Objawem stresu może być podwyższone ciśnienie, ból głowy, zawroty głowy, ale też niekontrolowane skurcze mięśni, arytmia serca, duszności, bóle w klatce piersiowej. U niektórych osób występuje trzęsienie kończyn, głównie dłoni, choć mogą też pojawić się nerwowe tiki w nogach. W najcięższych przypadkach stres może prowadzić do omdleń, braku reakcji na bodźce zewnętrzne, wymiotów, ataków histerii, a nawet rozwoju fobii.

Chcąc zwalczyć uciążliwe dolegliwości, powinniśmy precyzyjnie określić przyczyny występowania naszego stresu. Można przy tym wspomóc się gotowymi przykładami powodów występowania stresu, które znajdziemy w poradnikach oraz na stronach internetowych. Ciekawe informacje można znaleźć pod hasłem „stres przyczyny”. Zdamy sobie wtedy sprawę z tego, że wielu czynników stresogennych możemy w ogóle nie dostrzegać, a pomimo tego, mają one silny wpływ na nasz stan psychiczny. Ten natomiast może przekładać się na samopoczucie fizyczne. Wielokrotnie kończy się to nie tylko gorszym nastrojem i zdenerwowaniem, ale również rozwijającymi się objawami somatycznymi.

Dodaj komentarz