Jak się pozbyć toksyn z organizmu?

Jak się pozbyć toksyn z organizmu?

Natura to najlepszy konstruktor. Popatrzmy chociażby na nasz wspaniale funkcjonujący organizm! Który – niestety – został nieco uszkodzony przez cywilizację.

Cywilizacyjne trucizny

Technika to nie tylko nowoczesność i wygoda, ale i wszechobecne w środowisku toksyny. Generalnie organizm sam sobie potrafi poradzić z substancjami trującymi. Czasem jednak coś przestaje działać, coś szwankuje, jakaś śrubka w ciele już nie trzyma. Wtedy trzeba sobie pomóc.

Ociężałość, ciągłe infekcje i choroby, chroniczne bóle głowy, kłopoty z koncentracją, zaparcia, niestrawność, podenerwowanie. Brzmi znajomo? Te dolegliwości męczą wielu. Nagromadzone w organizmie złogi metaboliczne, pestycydy, zanieczyszczenia chemiczne, metale ciężkie i inne trucizny konsekwentnie doprowadzają do takiego stanu rzeczy. Skąd się tam wzięły? Są różne przyczyny.

Skąd te trucizny?

W głównej mierze to my, ludzie, jesteśmy odpowiedzialni za obecność toksyn w naszym organizmie. Nieodpowiednio się odżywiamy (za dużo tłuszczów trans, rafinowanego cukru, alkoholu, soli, konserwantów, barwników, wzmacniaczy smaku, aromatu itd.). Winę ponosi także zanieczyszczone powietrze. Co jeszcze? Oczywiście – stres. Do tego dochodzi zażywanie antybiotyków i leków. Te skutecznie zaburzają naturalną florę jelit.

Czynnikami ryzyka są też nadwaga i otyłość. Nadmierna tkanka tłuszczowa to po prostu wewnętrzny śmietnik. Jeśli gwałtownie się odchudzamy, to uwalniamy jego zawartość, co przynosi więcej szkód niż pożytku. Niektóre diety też są dosyć niebezpieczne. Przykład? Dieta Dukana. Prowadzi ona do zatrucia produktami metabolizmu białek, czyli: ciałami ketonowymi, mocznikiem, amoniakiem. Nerki nie sobie z tym nie radzą.

Co za dużo, to i organizm nie wydali

Codziennie dostarczamy do organizmu kolejne niezdrowe porcje toksyn. Na szczęście dzięki naturalnym filtrom (jelita, układ moczowy, skóra, płuca) są one na bieżąco usuwane. Niekiedy jednak organizm sobie nie radzi – nadmiar toksyn zaburza jego naturalną pracę. Problem pojawia się też wówczas, kiedy jeden z organów wydalniczych zostaje uszkodzony. Wtedy kuracja oczyszczająca jest wręcz niezbędna.

Tak naprawdę popularny detoks, polegający na dezaktywacji (unieszkodliwieniu) niebezpiecznych związków, to pierwszy etap walki z substancjami trującymi. Drugim jest pozbycie się toksyn. Efektywność tego procesu zależy od sprawności układu wydalniczego. Możesz wspomóc jego działanie. Odzyskasz równowagę, dobre samopoczucie i zdrowie.

Nieś pomoc swojemu organizmowi

Przeważnie zatrucie toksynami powstaje w skutek błędów żywieniowych, które prowadzą do dysfunkcji wątroby oraz jelit. To najważniejsze organy odpowiedzialne za wewnątrzustrojowe odtruwanie i wydalanie. Trzeba więc wspomóc ich funkcjonowanie. Jak to zrobić?

Jeśli chcesz, by komórki wątroby regenerowały się szybciej, zażywaj sylimarynę obecną w ostropeście plamistym, soku z czarnej rzepy albo popularnych środkach dostępnych w aptece bez recepty. Pomogą też leki homeopatyczne poprawiające krążenie wątrobowe oraz zielona herbata.

Zadbaj o właściwe nawyki żywieniowe. To najlepszy sposób na odbudowę naturalnej mikroflory jelit. Pomyśl o większym spożyciu błonnika i wody, które przyspieszą perystaltykę jelit. Probiotyki to też świetna sprawa. Pij jogurty, kefiry. Nie zapomnij o parzeniu ziółek. Fiołek trójbarwny, tamaryndowiec, łopian większy, karczoch, morszczyn pęcherzykowaty pomogą w prawidłowym funkcjonowaniu Twojego organizmu.

Dodaj komentarz