Dermatolog – czym się zajmuje i kiedy będzie nam potrzebny?

Dermatolog – czym się zajmuje i kiedy będzie nam potrzebny?

Dbając o urodę nie sposób zapominać o tym, by z większą troską spojrzeć również na swój stan zdrowia. Można powiedzieć, że te dwa aspekty są ze sobą połączone. Trudno posiadać doskonałą cerę, a jednocześnie cierpieć na choroby skórne. Przyczyny wizyt u dermatologa mogą więc mieć zdecydowanie różne podłoże. Z jednej strony są to dermatozy o odmiennej etiologii, z drugiej – reakcje alergiczne, z jeszcze innej – wątpliwości dotyczące codziennej pielęgnacji oraz stosowanych preparatów kosmetycznych. W każdej z tych kwestii można się poradzić profesjonalisty, jednak z zastrzeżeniem, iż usługi z zakresu estetycznej medycyny będziemy musieli zarezerwować sobie samodzielnie.

Kiedy warto udać się do dermatologa?

Konsultacja dermatologiczna jest szczególnie wskazana w kilku przypadkach. Przede wszystkim do gabinetu powinny zgłosić się osoby posiadające na skórze znamiona – zwłaszcza, gdy zauważają one zmiany w ich obrębie. Pierwsze symptomy czerniaka niestety łatwo przeoczyć, tymczasem jedynie wtedy szanse na wyleczenie tego nowotworu są naprawdę wysokie. Jeśli ilość znamion na skórze jest wysoka warto odbywać wizyty kontrolne co najmniej 2 razy w roku. Kolejną grupą osób, dla których dermatolog nie powinien być nieznanym specjalistą są ludzie cierpiący na różnego rodzaju choroby skóry o charakterze przewlekłym bądź alergicznym (jak łuszczyca, bielactwo, AZS, grzybica i inne), a także “ofiary” trądziku młodzieńczego. Warto pamiętać, że takie konsultacje mogą mieć zastosowanie również jako wstęp do właściwej terapii, wskazówka do dalszego leczenia. Trzecia grupa osób, która może szukać pomocy u dermatologa to m.in. pacjenci posiadający problemy z: przebarwieniami, dużą ilością rozszerzonych i pękających naczyń krwionośnych, łojotokiem, zaskórnikami, przesuszoną i łuszczącą się skórą. Gabinet dermatologiczny to również miejsce, w którym można (w trybie ambulatoryjnym, bez konieczności odbywania rekonwalescencji) poddać się zabiegowi usuwania drobnych, niezłośliwych zmian skórnych, jak kurzajki, brodawki, włókniaki czy kaszaki. Także nadpotliwość może być leczona przy pomocy mało inwazyjnych procedur u dermatologa.

Dermatologia jako dyscyplina kosmetyczna ?

Porady i działania w zakresie pielęgnacji również są możliwe w gabinecie dermatologa. Taki specjalista pomaga nie tylko osobom borykającym się z dermatozami, lecz również pacjentom zdrowym, acz niepewnym tego, czy odpowiednio dbają o swoją skórę (z uwagi na jej typ). Dobra kondycja cery zależy m.in. od tego, czy używane na co dzień kosmetyki będą korespondowały z jej typem, często trudnym do samodzielnego określenia. Dermatologia estetyczna to niezwykle prężnie rozwijająca się poddyscyplina, a specjalistów z jej zakresu można znaleźć nie tylko w lekarskich gabinetach, lecz również w studiach kosmetycznych. Dzięki temu zakres zabiegów może być dużo bardziej rozbudowany i obejmować nie tylko standardowe procedury, lecz również działania przeciwzmarszczkowe (np. z wykorzystaniem botoksu, kwasu hialuronowego, preparatów z osocza bogatopłytkowego), antycellulitowe (stosujące np. mezoterapię, endermologię bądź też lipolizę iniekcyjną), wyszczuplające, a nawet depilację laserową. Dermatologia zbliża się zatem w pewien sposób do chirurgii plastycznej, choć jej zastosowanie jest o wiele szersze. Warto pamiętać, że przede wszystkim posiada ona wymiar zdrowotny. Dermatolog to specjalista, do którego warto się zgłaszać nawet w momencie, kiedy choroba jeszcze się nie rozwinęła, lecz mamy pewne podejrzenia. Im wcześniej zostaniemy zdiagnozowani, tym większe szanse na skuteczność terapii.

Dodaj komentarz