Nadciśnienie tętnicze – groźna choroba

Nadciśnienie tętnicze – groźna choroba

Nadciśnienie tętnicze to choroba dotykająca miliony mężczyzn i kobiet na całym świecie. Szczególnie wśród Europejczyków istnieje wyraźna przewaga udziału panów w tworzeniu szerokiego kręgu przewlekle chorych. Dysproporcja ta jest jednak zjawiskiem czysto fizjologicznym, bowiem biali mężczyźni są z natury bardziej podatni na występowanie chorób układu sercowo-naczyniowego. Nadciśnienie tętnicze jest jedną z najczęściej diagnozowanych przypadłości wśród panów powyżej 50 roku życia. Według nomenklatury medycznej chorobę nadciśnieniową dzieli się na dwie umowne kategorie:

nadciśnienie pierwotne (idiopatyczne) – gdy zwiększone ciśnienie ma nieznaną etiologię
nadciśnienie wtórne – gdy poprzez serię badań stwierdza się konkretną przyczynę zaburzenia.

Należy nadmienić, że aż 90% przypadków to nadciśnienie idiopatyczne. W takiej sytuacji możliwe jest jedynie zastosowanie leczenia objawowego i stosowanie regularnych kontroli.

Niewiele osób stale przyjmujących leki wie, że na wysokość ciśnienia bardzo duży wpływ wywierają składniki przyswajane z pokarmem i płynami. Omówimy kilka najważniejszych substancji, których każdy „nadciśnieniowiec” powinien stanowczo unikać.

SÓD

Powszechnie przyjmujemy go w postaci chlorku sodu, czyli zwykłej soli kuchennej. Jego duże ilości znajdziemy w peklowanym mięsie, słonych przekąskach, śledziach, chińskich zupkach, gotowych sosach, mieszkankach przyprawowych, a także wysoko zmineralizowanych wodach pitnych. Sód w formie jonowej zwiększa ciśnienie osmotyczne krwi i płynów ustrojowych, powodując retencję wody w organizmie i zwiększając wypełnienie łożyska naczyniowego. Większa objętość krwi zmusza serce do intensywniejszego wysiłku i wyrzucania zwiększonej ilości krwi z komór. Z tego powodu ciśnienie silnie wzrasta. Osoby cierpiące na nadciśnienie powinny w dużym stopniu ograniczyć spożycie soli.

TŁUSZCZE NASYCONE I CUKRY PROSTE

O ile sam tłuszcz posądza się o wywoływanie miażdżycy i sprzyjanie chorobom serca, o tyle dla nadciśnieniowców ten aspekt nie jest szczególnie ważny. Największe znaczenie ma oczywiście masa ciała chorego. Im wyższa, tym serce pracuje ciężej i szybciej, by dostarczyć krew do każdego nadprogramowego kilograma tkanki. W przypadku osób znacznie otyłych problem ten jest tak poważny, że pierwszym podstawowym zaleceniem terapeutycznym jest redukcja wagi do prawidłowego poziomu.

PAPIEROSY I ALKOHOL

Zarówno nikotyna, jak i etanol, działają niekorzystnie na ciśnienie krwi, zauważalnie podnosząc jego wartości. Należy całkowicie zrezygnować z palenia, a spożywanie alkoholu ograniczyć do koniecznego minimum.

WYSOKO PRZETWORZONA ŻYWNOŚĆ

Poza olbrzymimi ilościami cukru, w produktach gotowych znajdziemy całkiem sporo konserwantów „sodowych”, np. benzoesan sodu (napoje gazowane), askorbinian sodu (wędliny), alginian sodu (dżemy, galaretki, powidła) oraz glutaminian sodu (zupki w proszku). Po ich spożyciu (zwłaszcza regularnym) obserwuje się objawy zwiększonego ciśnienia tętniczego.

KAWA I HERBATA

Podnoszą ciśnienie ze względu na obecność kofeiny oraz teiny. Lepiej zrezygnować z mocnej espresso na rzecz ziołowego naparu.

BIAŁKO

Gdy zawartość białka w diecie przekracza 1g / kg mc, ciśnienie tętnicze wyraźnie wzrasta. Dla odmiany, dieta bogata w węglowodany złożone – błonnik, skutecznie je obniża. Powinni o tym pamiętać wszyscy miłośnicy wysokobiałkowych diet, marzący o znacznym przyroście masy mięśniowej poprzez specjalne żywienie i programy treningowe.

Dodaj komentarz