Czym zajmuje się diabetolog?

Czym zajmuje się diabetolog?

Diabetologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się głównie leczeniem problemów z cukrzycą – powikłań, skutków, jakie choroba wywołuje w organizmie człowieka. Cukrzyca to jedna z najpoważniejszych chorób naszych czasów, zwana jest chorobą cywilizacyjną. Nie należy jej lekceważyć, bo może to skończyć się nawet amputacją kończyn w sytuacji skrajnego zaniedbania i bagatelizowania choroby. Nie każdy przebieg choroby jest taki sam, u większości osób cukrzyca nie wywołuje tak tragicznych i daleko idących skutków.

Niemniej, jest to choroba, na której wywołanie pracuje się latami złych nawyków żywieniowych i bardzo trudno jest ją cofnąć, trudno także walczyć z jej objawami. Osoba, która choruje na cukrzycę najczęściej musi niestety liczyć się z koniecznością dostawania zastrzyków insulinowych do końca swojego życia. Jest to choroba przewlekła, jednakże można z nią normalnie żyć. Kiedy zauważysz pierwsze objawy cukrzycy, należy skontaktować się niezwłocznie z lekarzem. Zanim udasz się do lekarza specjalisty, postaraj się o przeprowadzenie badań krwi. Będą one zdecydowanie sprawiały, że diagnoza i przystąpienie do leczenia będzie odbywało się szybciej.

Osoba, która choruje na cukrzycę musi dbać o siebie zdecydowanie bardziej niż osoba, której ten problem nie dotyczy. Diabetologia jednakże jest w stanie sprawić, że życie człowieka dotkniętego problemem cukrzycy stanie się łatwiejsze. Każdy pacjent musi badać regularnie swoją krew, musi aplikować sobie pewną dawkę hormonów w zastrzykach, musi także dbać o regularne wizyty u lekarza. Musi także taki pacjent cierpiący na cukrzycę uważać na siebie – niekiedy występują ataki i wtedy trzeba mieć przy sobie koniecznie zestaw ampułek, które można wstrzyknąć sobie jeszcze zanim straci się przytomność, bo nie można liczyć na to, że zawsze będziemy znajdowali się w towarzystwie osób, które będą wiedziały jak nam pomoc w sytuacji naszej utraty przytomności. Warto wybrać dobrego diabetologa, który będzie w stanie na bieżąco śledzić nasz stan i który będzie żywo zaangażowany w proces naszego leczenia.”

Dodaj komentarz