Do problemów z pamięcią i koncentracją przyznaje się podobno co drugi Polak. Czy w ogóle koncentrację oraz pamięć da się ćwiczyć? Co zrobić, aby przeciwstawić się negatywnym stereotypom i nie musieć wszystkich ważnych danych zapisywać?
Poznaj umysł, a wpłyniesz na pamięć
Umysł człowieka funkcjonuje w dwóch wymiarach pamięci, długoterminowej oraz krótkoterminowej. Żeby informacja na trwale zagościła w głowie należy wzmocnić koncentrację i pamięć krótkoterminową. Widać wyraźnie powiązanie między zapamiętywaniem, a koncentracją. Nie ma właściwie jednego bez drugiego. I w tym cały kłopot.
Bo koncentracja jest potrzebna nie tylko do zapamiętywania, ale też odtwarzania już zgromadzonych danych. Najnowsze badania pokazują, że człowiek tak naprawdę zapamiętuje wszystkie informacje, na jakie przynajmniej raz zerknął, jednak ze względu na niewielki trening umysłu, trudno je wyciągnąć. Słaba pamięć to inaczej słaba koncentracja. Jeżeli chociaż minimalnie zastanawiasz się nad daną rzeczą, rośnie w tobie potencjał odbioru.
Tym samym na pamięć i koncentrację działa spokojne, uporządkowane środowisko nauki, wysoka forma fizyczna, czas wolny, brak pośpiechu. Poza tym znacznie lepiej zapamiętasz i skoncentrujesz się na wiadomościach korzystnych dla ciebie. Koncentrację, a zatem pamięć perfekcyjnie wzmacnia harmonia ciała i ducha. Zacznij też częściej myśleć o różnych zagadnieniach i o tym, co przed chwilą przeczytałeś. Unikaj koniecznie stresu i stosuj naturalną suplementację, bo ta wyrównuje idealnie bilans mikroelementów w organizmie, odpowiadających za właściwy transport paliwa do wszystkich tkanek ciała, w tym do mózgu. Jeżeli masz problem z zapamiętaniem ogromu danych po prostu je streszczaj, wyciągaj z nich fundamentalne sprawy, główne myśli. Kiedy zaczynasz zadanie, nigdy nie rozpraszaj się, aż do jego finalizacji. Mocne zaangażowanie po pewnym czasie zamieni się w stan wzmożonej aktywności umysłu.
Praktyka czyni mistrza
Ludzie z najlepszą pamięcią to zatem osoby, które potrafią niesamowicie się skoncentrować i od razu chwytają informacje kluczowe dla ich rozwoju. Rozbudzaj w sobie stale ciekawość świata, skoncentruj się na pojedynczej czynności i odrzuć wielozadaniowość tak szkodliwą dla umysłu. Przez koncentrację dojdziesz do największych zasobów pamięci długoterminowej. Wydajność podejścia z pewnością cię zaskoczy.