Jak przebiega leczenie kanałowe zęba?

Jak przebiega leczenie kanałowe zęba?

Z pewnością wiele osób, biorąc pod uwagę wcześniejsze doświadczenia związane z leczeniem kanałowym, mogą rzec, że jest to leczenie mało przyjemne. Jednak biorąc pod uwagę zmieniające się metody leczenia, jak również nowoczesny sprzęt, możemy stwierdzić, że jest to leczenie, które nie jest już tak dotkliwe jak kiedyś. Borowanie zębów może odbyć się pod silnym znieczuleniem, więc nie odczuwamy praktycznie bólu, co najwyżej możemy go odczuć w momencie oczyszczania kanałów. Aczkolwiek jest to ból trwający niekiedy kilka sekund, więc jest do przetrzymania. Tym bardziej, jeśli ząb został uprzednio zatruty, lub jest w trakcie trucia.

Ewentualne powikłania po leczeniu kanałowym

Do powikłań może dojść zawsze. Jest to związane z ingerencją w żywą tkankę. Źle oczyszczony kanał, również może być przyczyną nawrotu bólu, jak również zmian spowodowanych stanem zapalnym. Powikłania po zakończeniu leczenia są różne, do najbardziej popularnych zalicza się niezagojenie się zmian okołowierzchołkowych. Z kolei wspomniane powyżej dolegliwości bólowe mogą wynikać chociażby z przepchniętym materiałem stomatologicznym do wnętrza zatoki szczękowej. Wtenczas zaraz po leczeniu kanałowym możemy odczuwać silny ból.

Jakie powikłania mogą pojawić się jeszcze podczas leczenia?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że nawet podczas leczenia kanałowego mogą pojawić się mało przyjemne i skutkujące powikłania. Może pojawić się chociażby ropień albo obrzęk, a także towarzyszący im silny ból. Może się zdarzyć, że zostanie złamana korona zęba, tudzież złamanie narzędzia w kanale.

Stomatolog może także za głęboko przepchnąć materiał stomatologiczny, lub płyn służący do przepłukiwania kanałów. Alternatywnie może również dojść do przedziurawienia ściany kanału. Bardzo często takie przypadki związane są ze złym stanem uzębienia lub nieumiejętnością lekarza specjalisty.

Jednak do takich przypadków dochodzi bardzo rzadko, więc nie trzeba się martwić na zapas, tylko należy zaufać sprawdzonemu stomatologowi, który wszelkimi siłami będzie chciał nam pomóc uratować ząb.

Dodaj komentarz