Pomysły na zabawę z dziećmi w mroźne wieczory

Pomysły na zabawę z dziećmi w mroźne wieczory

Zdawać by się mogło, że większość rodziców i opiekunów doskonale wie, co można robić z dziećmi w domu w długie jesienne oraz zimowe wieczory. Przecież większość dzieci przez te kilka lat swojego życia miało okazję zgromadzić całkiem spory zasób zabawek i materiałów, które powinny pomóc (głównie rodzicom)  rozwiązać problem – co robić z dzieckiem kiedy za oknem szarówka i mało ciekawa pogoda.

W tym zbiorze zabawek odnajdujemy na przykład zestaw drewnianych wzorów liści oglądanych, a jeszcze lepiej zebranych wspólnie z dziećmi podczas jesiennej zabawy na świeżym powietrzu – wystarczy pomoc w przyporządkowaniu i odczytaniu nazw podanych przy zabawkowych wzornikach.  Tego rodzaju zabawy jesienne dla dzieci mimowolnie rozwijają ich wiedzę, a i rodzicom pozwolą zabłysnąć znajomością przyrody. Jeśli dodatkowo wzbogacimy jesienne zabawy dla dzieci o odwzorowanie, malowanie czy wycinanie najciekawszych kształtów to oprócz rozwiązania problemu jesiennych zabaw dla dzieci realizujemy jesienne zadania dla przedszkolaków.

Kreatywność i twórczość receptą na nudę

Tego typu jesienne zadania dla dzieci będą bezpieczne i zajmujące jako zabawy jesienne dla 3 latków. Co robić z dziećmi starszymi w domu? Dla nich znaleźć można bardziej złożone wzorniki , które wykorzystując  bardziej  rozwinięte precyzyjne umiejętności manualne dzieci będą odpowiedzią na problem: co można robić z dziećmi w domu. Wspólne zdobienie gotowych szablonów w formie chmur, tęczy czy kloszy na lampkę przebogatymi kolorami jesieni rozwijają wrażliwość estetyczną dzieci, wzbogacają wyobraźnię i pomagają wzmacniać więzi społeczne – przecież te bardziej starannie wykonane kolorowe prace mogą być doskonałym prezentem dla członków rodziny, a nawet przyjaciół. No i podpowiadają, co można robić wspólnie z dzieckiem delikatnie go kierunkując bądź wspomagając przy bardziej skomplikowanych wzorkach.

Tablice manipulacyjne dla dzieci oraz wiele innych pomysłów

Fajną opcją są również zabawki wykonane z drewna, np. tablice manipulacyjne. Ta propozycja wydaje się idealna dla dzieci w wieku od 1 do 3 roku życia. Warto wspomnieć, że kreatywne tablice sprzyjają rozwijaniu motoryki małej dziecka oraz ćwiczeniu wyobraźni, sporo elementów w takich tablicach ma bowiem szerokie zastosowanie i to od dziecka zależy w jaki sposób będzie się bawić.

Manualne jesienne zabawy dla dzieci w domu będą ciekawsze i bardziej zajmujące jeśli będą nawiązywały do wcześniejszych jesiennych zabaw na świeżym powietrzu. Jeśli organizując jesienne zadania dla dzieci  na przykład przy wypełnianiu wzorników kolorowymi materiałami różnego rodzaju (pasmanterią, kulkami plastycznymi czy bibułą)  wykorzystamy ich spostrzeżenia i doświadczenia zdobywane podczas realizacji jesiennych zadań dla przedszkolaków.

Podsumowując, na jesienne i zimowe wieczory najlepszą receptą jest pomysłowość. Warto stworzyć warunki do kreatywnej zabawy dla dzieci. Jeśli uda nam się je zaangażować, wtedy nawet się nie obejrzymy kiedy czas upłynie w przyjemnej i zabawowej atmosferze.

Dodaj komentarz