Cesarskie cięcie u psów

Cesarskie cięcie u psów

Cesarskie cięcie u psów jest poważnym zabiegiem chirurgicznym wykonywanym w celu usunięcia szczeniąt z macicy suki. Jest to zabieg wykonywany najczęściej w nagłych przypadkach, gdy występują trudności z porodem naturalnym. Cesarskie cięcie u psów może być również zalecone przez lekarza weterynarii u określonych ras psów, które, ze względu na swoją anatomię, są bardziej predysponowane do wydania na świat potomków w sposób chirurgiczny. Wspomniane rasy to:

  • Buldog francuski
  • Buldog angielski
  • Boston terrier
  • Yorkshire terrier
  • Maltańczyk
  • Chihuahua
  • Mops
  • Szpic miniaturowy
  • Terier szkocki

Rodzaje cesarskiego cięcia u psów

Jako profesjonalni lekarze weterynarii z kliniki Avimedicus, wykazujemy indywidualne podejście do każdego psa. Mamy świadomość, że poza uwarunkowaniami rasowymi, przed podjęciem decyzji o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia u psów, należy wziąć pod uwagę inne czynniki. Z uwagi na te czynniki, wyróżniamy dwa rodzaje cesarskiego cięcia u psów:

Cesarskie cięcie planowane

Zabieg planowany przeprowadza się w przypadku wskazań zdrowotnych, ciąży jednopłodowej i wspomnianych wyżej predyspozycji rasowych do trudnych porodów. Odpowiednio wcześniej ustalany jest termin zabiegu, a cesarskie cięcie u psów rozpoczyna się jeszcze przed rozpoczęciem akcji porodowej.

Cesarskie cięcie interwencyjne

Metoda wybierana wtedy, kiedy następuje realne zagrożenie dla zdrowia lub życia matki lub szczeniąt. Cesarskie cięcie interwencyjne u psów stosuje się wówczas, gdy podczas porodu występuje brak skurczów, pęknięcie lub skręt macicy oraz gdy istnieją inne wady anatomiczne kanału rodnego suki. Kolejnym ze wskazań do cesarskiego cięcia interwencyjnego jest patologiczny wypływ z dróg rodnych, nieprawidłowe ułożenie lub wady rozwojowe płodów. Duże znaczenie ma również wielkość i liczba płodów – zdarza się, że są one zbyt duże, aby suka mogła urodzić szczenięta w sposób naturalny.

Opieka nad psem po cesarskim cięciu

W okresie rekonwalescencji po zabiegu cesarskiego cięcia u psów i towarzyszącemu mu znieczuleniu, ważne jest, aby uważnie obserwować zwierzę. Osłabiona suka może mieć trudności z poruszaniem się, dlatego należy pilnować, aby nie upadła i nie zrobiła krzywdy sobie lub szczeniętom. Zanim zdecydujemy się pozostawić sukę samą z potomstwem, warto upewnić się, że jest w stanie się samodzielnie poruszać i wykazuje zainteresowanie opieką nad szczeniętami. Pamiętajmy, że cesarskie cięcie u psów to poważny zabieg chirurgiczny i normalnym jest, że organizm zwierzęcia przez kilka dni pozostanie osłabiony. Z tego względu, należy zapewnić psu możliwie najlepsze warunki na czas porodu i rekonwalescencji.

Cesarskie cięcie u psów Toruń

Nasza klinika Avimedicus oferuje przeprowadzenie zabiegu cesarskiego cięcia przez profesjonalnych i doświadczonych lekarzy weterynarii. Dzięki naszym usługom zdecydowana większość zwierząt wydaje na świat zdrowe potomstwo, a następnie ​​wraca do pełnej formy w sposób szybki i bez komplikacji.

Dodaj komentarz