Alkoholowy zespół płodowy FAS

Alkoholowy zespół płodowy FAS

Tworzenie się rodzin to naturalny proces w każdym społeczeństwie. Chęć każdego człowieka do bycia kochanym to żadne nowe odkrycie. Dlatego decydujemy się na związki partnerskie czy małżeńskie z drugą osobą. Wszystko uzależnione jest od tradycji i kultury, w której się wychowujemy. Niewątpliwie następstwem naszej miłości jest potomstwo. Wiele ludzi uważa, że dopiero posiadanie dziecka pozwala używać pojęcia rodzina. Więc fakt, że chcemy mieć dzieci jest czymś naturalnym. Jednak nie wszystkie pary są gotowe na rodzicielstwo. Bycie w ciąży uważają za tzw. koniec ich życia. Nie wyobrażają sobie opieki i odpowiedzialności za taką małą istotę. Dlatego bardzo często ich zachowanie jest skrajnie nieodpowiedzialne. Kobiety w ciąży sięgają po używki. Nie zdając sobie sprawy z krzywdy jaką mogą wyrządzić dziecku. Pomimo dzisiejszej informacji na temat skutków picia alkoholu w ciąży zdarzają się one często. Dzieci znajdujące się w tej sytuacji mogą posiadać tzw.

Alkoholowy zespół płodowy FAS. Co to takiego? I jakie są jego konsekwencje?

Otóż FAS to zespół cech i chorób, które są charakterystyczne dla dzieci, których matki spożywały alkohol w czasie ciąży. Aby mówić o Alkoholowym zespole płodowym FAS dziecko musi posiadać przynajmniej trzy zniekształcenia twarzy. Muszą pojawić się m.in. opadające powieki, zez, krótkowzroczność, szeroko rozstawione oczy, krótki zadarty nos, cienka górna warga czy szeroka nasada nosowa. Oprócz zniekształceń pojawiają się również inne poważne objawy.

Najczęściej są one związane z opóźnionym wzrostem i rozwojem. Mogą być to m.in niedorozwój, niska waga urodzeniowa czy mała głowa w stosunku do wieku. U dzieci z Alkoholowym zespołem płodowym FAS pojawiają się również zniekształcone uszy, krótka szyja, deformacja kości i stawów oraz zaburzona koordynacja wzrokowo-ruchowa. Dzieci z FAS oprócz niewyobrażalnych dolegliwości fizycznych posiadają zaburzenia w sferze psychicznej. Są bardzo często nadpobudliwe, nerwowe, nadwrażliwe na światło i dźwięk. Mają problem ze snem. W późniejszym wieku mają trudności w nawiązywaniu kontaktów z innymi osobami. Poprzez różnego rodzaju zaburzenia umysłowe nie potrafią poradzić sobie w nauce.

Dzieci z zespołem FAS są skrzywdzone przez swoje mamy

Przez ich nieodpowiedzialne zachowanie ich dzieci cierpią całe życie. Jest to dla innych wielce niezrozumiałe. Dlaczego matka, która powinna chronić i opiekować się dzieckiem od samego poczęcia, tak je krzywdzi. Pamiętajmy, żeby nie przechodzić obojętnie wobec takich sytuacji.

Dodaj komentarz