Kiedy warto udać się do kardiologa?

Kiedy warto udać się do kardiologa?

Kardiologia to istotna dziedzina medycyny, która skupia się wokół chorób serca oraz naczyń krwionośnych. Wizyta u kardiologa to coś, o czym warto pomyśleć od razu po zauważeniu niepokojących objawów. Miejscem, w którym skonsultujesz się z doświadczonym kardiologiem jest http://przychodnialekarzy.pl/

Kiedy warto udać się do kardiologa?

Serce to kluczowy organ pozwalający na normalne funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Właśnie dlatego tak ważne jest dbanie o jego stan i niebagatelizowanie budzących podejrzenia objawów. Dzięki wczesnej reakcji możemy uratować nie tylko własne zdrowie, ale również życie. Schorzenia związane z układem krążenia są bowiem jedną z najczęstszych przyczyn zgonów. 

Wybierając się na wizytę do kardiologa, musimy liczyć się z tym, że czeka nas dłuższe leczenie i konieczność wykonywania regularnych badań profilaktycznych. Stosowanie się do zaleceń lekarza i przyjmowanie odpowiednio dobranych środków farmakologicznych sprawi jednak, że będziemy mogli cieszyć się dobrym samopoczuciem i korzystać z życia jak dotychczas. Jakie objawy oznaczają konieczność umówienia się na wizytę do specjalisty z dziedziny kardiologii? Tego dowiesz się z poniższego artykułu. 

Czym zajmuje się kardiolog?

Lekarz, który ukończył specjalizację kardiologiczną, zajmuje się przede wszystkim leczeniem chorób związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu krążenia. Należą więc do nich takie schorzenia jak miażdżyca, niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, wrodzone wady serca, arytmia, choroba niedokrwienna serca i wiele innych. Zadaniem kardiologa jest postawienie właściwej diagnozy, skierowanie na niezbędne badania, a także zaplanowanie leczenia oraz odpowiedniej profilaktyki. Diagnostyka może obejmować wykonanie m.in. takich badań jak elektrokardiografia, czyli EKG, rezonans magnetyczny, Holter ciśnieniowy czy echo serca. Dzięki nim możliwe jest poznanie pełnego obrazu stanu zdrowia pacjenta i dopasowanie leków lub niezbędnych zabiegów czy operacji.

Objawy chorób badanych przez kardiologa

Istnieje wiele różnych okoliczności, w przypadku których wizyta u kardiologa może okazać się niezbędna. Jednym z objawów, których nie warto lekceważyć, są bóle i uciski odczuwane w klatce piersiowej. Dotyczy to w szczególności dolegliwości doświadczanych podczas wysiłku. Należy też zwrócić uwagę na takie kwestie jak omdlenia, spadek formy fizycznej, zauważalne zmiany w rytmie serca czy częste zadyszki, które wcześniej nie były tak uciążliwe. 

Na wizytę powinny udać się również osoby, które wprawdzie nie spotkały się z niepokojącymi objawami, ale których rodzice lub rodzeństwo cierpią na dziedziczne choroby kardiologiczne, np. zaburzenia rytmu serca. Konsultację warto również odbyć, jeśli zajmujemy się sportem wyczynowym. Na wizytę u kardiologa może też skierować nas lekarz rodzinny, jeśli przekroczymy już określony wiek. Dobrą praktyką jest bowiem wykonanie EKG do ok. 40 roku życia. Dzięki szybkiemu zauważeniu niepokojących objawów możemy uniknąć rozwoju niebezpiecznych chorób i związanych z tym poważniejszych zabiegów kardiologicznych czy operacji.

Dodaj komentarz