Jak wygrać wojnę z pchłami?

Jak wygrać wojnę z pchłami?

Maleńkie pchły mogą naszym pupilom sprawić wiele kłopotów. Swędzenie oraz ciągłe drapanie się – oto sygnały, które wskazują na takie właśnie problemy. Jak chronić psy i koty przed niewielkimi pchłami?

 Pchły może sprawić wiele problemów, nie tylko naszemu pupilowi, ale i nam. Choć wydaje się, że w przypadku kotów i psów ich obecność jest czymś naturalnym, lekceważyć ich nie można.  Pchły mogą przecież prowadzić do poważnych chorób skóry w przypadku tych psów i kotów, które cierpią z powodu alergii. W przypadku kociąt i szczeniąt poważnym zagrożeniem okazuje się z kolei anemia, za której pojawienie również odpowiedzialne są te niewielkie pasożyty. W najlepszym przypadku atak pcheł skończy się na intensywnym drapaniu, podrażnieniach skóry i miejscowej utracie sierści.  Niestety, by na tym inwazja pcheł się zakończyła, trzeba w porę rozpocząć z nimi walkę.

Jak pokonać pchłę?

Gdy nasz pupil zostanie zaatakowany przez pchły, musimy mu pomóc w walce z nimi. Podstawa to kąpiel oraz zastosowanie odpowiedniego preparatu. Pchły u kota oraz u psa pomagają pokonać odpowiednie środki (m.in. krople Frontline Combo). Muszą łączyć w sobie skuteczność i bezpieczeństwo. Środki tego typu są zabójcze dla pasożytów (głównie dla pcheł i kleszczy), lecz dla nas i dla naszego ulubieńca nie stanowią zagrożenia. To szczególnie ważne w tych przypadkach, gdy w domu obecne są dzieci – tak często zapominające o podstawowych zasadach higieny i myciu rąk po każdym kontakcie ze swym ulubieńcem.

Nie tylko nasz pupil wymaga odpchlenia

Niestety, w walce z pchłami wykąpanie psa i zastosowanie najlepszego nawet preparatu nie wystarczy, by całkowicie pokonać problem tych małych pasożytów w naszym domu. Pamiętajmy, że pchły żerują nie tylko na zwierzęcej skórze. Mogą one przecież uwić sobie gniazdko nie tylko w psiej lub kociej sierści, ale i w naszym domu. Tapicerka, dywan czy psie legowisko – o te elementy wyposażenia również musimy zadbać w chwili, gdy zauważyliśmy u naszego pupila pchły. Co z tego, że pokonamy pasożyty żerujące na jego skórze, skoro wkrótce mogą go zaatakować te, którym udało się ukryć w dywanach lub innych zakamarkach, dających im dobre warunki do rozwoju? Oczyśćmy je zatem w porę, by zmniejszyć ryzyko ponownego ich pojawienia się na skórze naszego ulubieńca.

Jak zminimalizować ryzyko pojawienia się pcheł?

Choć środków pomagających w walce z pchłami przybywa, warto zapoznać się też z podstawowymi zasadami profilaktyki. Jak chronić pupila przed dokuczliwym problemem? To proste. Warto systematycznie przeglądać jego sierść oraz stosować w porę środki chroniące go przed pchłami. Te przecież czają się wszędzie tam, gdzie nasz pupil może mieć kontakt z innymi zwierzętami. W ogrodzie, w parku, a nawet w domu… Pchłom wystarczy chwila, by znaleźć sobie nowego żywiciela. Nasze zadanie powinno polegać przede wszystkim na sprawieniu, by tym żywicielem nie stał się nasz ulubieniec…

Małe pchły mogą nieść ze sobą spore zagrożenie dla naszych domowych zwierzaków. Pamiętajmy, że i pies i kot potrzebują naszego wsparcia w walce z tymi pasożytami. Nie musimy przecież robić zbyt wiele, by pomóc swym pupilom pokonać pchły i cieszyć się dobrą formą.

Dodaj komentarz