Pierwsza miesiączka to ogromne wydarzenie w życiu każdej dziewczynki. Na początku cykl miesiączkowe mogą być nieregularne. Raz dłuższe, a raz krótsze. Ciało młodej kobiety musi mieć czas, aby przyzwyczaić się do zmian, jakie w nim zachodzą. Burza hormonalna w końcu przeminie…
Średnio cykl menstruacyjny trwa 28 dni. Ale bywa, że jest on zdecydowanie krótszy i trwa jeden dni lub jakichś powodów się wydłuża i trwa aż 35 dni. A więc długi cykl miesiączkowy może być czymś zupełnie naturalnym. Warto zapytać mamę czy babcię, jak wyglądały ich cykle menstruacyjne. Bardzo często tego typu kwestie są dziedziczne.
Prze pierwsze dwa lata cykl miesiączkowy może być bardzo nieregularny. Może się też zadaszyć, że miesiączka w danym miesiącu się nie pojawi. Po upływie dwóch lat wszystko powinno się ustabilizować. Jeśli nadal borykamy się z nieregularnymi menstruacjami, to warto wybrać się do lekarza.
Młode dziewczyny mogą też porozmawiać na temat miesiączki z mamą i babcią. Bardzo często ich cykle miesiączkowe są podobne. Na przykład jeśli miesiączki mamy były krótkie i mało obfite, to istnieje duża szansa, że córka będzie podobnie przechodzić miesiączki.
Możemy też prowadzić kalendarzyk menstruacyjny. Nasze babcie robiły to w formie papierowej, natomiast w dzisiejszych czasach mamy dostęp do kalendarzyków elektronicznych. Możemy mieć je nawet w naszym telefonie komórkowym… Prowadząc własne zapiski możemy sprawdzić czy nasz okres jest regularny, a także obserwować jego długość.
Co może wpływać na długość naszego cyklu miesiączkowego?
Pamiętajmy, że nasz kobiecy organizm to nie jest zaprogramowana odgórnie maszyna. Może się zdarzyć, że nasz cykl miesiączkowy zostanie zaburzony. Wystarczy, że przeżyjemy większy stres, na przykład maturę czy sesję egzaminacyjną. Miesiączka może też opóźnić się przez podróż i zmianę klimatu. Nie dziwmy się zatem, gdy na wakacyjnym wyjedzie nasz organizm lekko zwariuje… To całkowicie naturalne i nie ma się czym przejmować. W krótkim czasie wszystko powinno wrócić do normy.
Podsumowując długość cyklu miesiączkowego, to bardzo indywidualna kwestia. Może on być bardzo krótki i mieć tylko dwadzieścia jeden dni lub być znacznie dłuższy i trwać aż trzydzieści pięć dni. Wartości mieszczące się w tym zakresie są całkowicie normalne. Dlatego warto dokładnie obserwować swój organizm. Dzięki temu dowiemy się co jest dla nas normą, a kiedy musimy zacząć się niepokoić. Gdy Nasz cykl miesiączkowy jest za krótki lub zdecydowanie za długi udajmy się niezwłocznie do lekarza, najlepiej do zaufanego ginekologa.