5 powodów, dlaczego warto stosować krem nawilżający do twarzy niezależnie od rodzaju skóry

5 powodów, dlaczego warto stosować krem nawilżający do twarzy niezależnie od rodzaju skóry

Nasza skóra w dobrym stanie determinuje nasze zdrowie i nie ma w tym grama przesady. Dlatego trzeba dbać o to, by ją oczyszczać, tonizować, ale i nawilżać. Są to trzy kroki do zdrowej skóry. Dziś zajmiemy się tym ostatnim krokiem i podamy Wam 5 powodów, dlaczego warto stosować krem nawilżający do skóry. Dowiecie się też co powinno znaleźć się w składzie kremu nawilżającego, a także jak dobrać go do typu cery.

5 powodów, by sięgnąć po krem nawilżający do skóry

Jest wiele powodów, dlaczego należy sięgnąć po krem nawilżający do twarzy i ciała. Pierwszym z nich jest zapewnienie odpowiedniego poziomu nawilżenia. Nasze ciało składa się z wody w ok. 70%. Stąd ten stan należy utrzymywać zapobiegając odparowywaniu wody. Dzięki stosowaniu kremu nawilżającego można przeciwdziałać szybkiemu starzeniu się skóry. Trzecim powodem jest ochrona skóry przed nadmiernym promieniowaniem UV, a skóra przesuszona i niezabezpieczona jest na nie bardziej narażona. Stosując krem nawilżający można zapobiegać nadmiernemu łuszczeniu się skóry. Wiedzą to osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry czy łuszczycę.

Stosowanie kremów nawilżających do skóry pozwala zachować zdrową barierę hydrolipidową, która chroni naszą skórę i narządy wewnętrzne przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Warto podkreślić, że krem nawilżający należy stosować zarówno do skóry suchej, jak i mieszanej czy tłustej. Sprawdzi się do cery młodzieńczej, ale i dojrzałej, naczynkowej czy też z przebarwieniami. Każdy może znaleźć odpowiedni dla siebie krem nawilżający do skóry twarzy, ale i ciała.

Dobry krem nawilżający, czyli jaki – co powinno znaleźć się w jego składzie?

Dobry krem nawilżający przede wszystkim zawiera składniki wiążące wodę w skórze. Niezrównany w tej kwestii jest kwas hialuronowy. Warto wiedzieć, że jedna cząsteczka kwasu hialuronowego ma zdolność wiązania nawet 1000 cząsteczek wody. Stąd jest to niezbędny składnik każdego kremu nawilżającego. Co więcej najlepiej, by krem w swoim składzie zawierał zarówno kwas hialuronowy wielkocząsteczkowy, jak i małocząsteczkowy. Ten pierwszy chroni warstwę rogową skóry i zapewnia zdrowszą barierę hydrolipidową, a drugi wnika w głębsze warstwy skóry, sprawiając, że lepiej przyjmuje ona składniki odżywcze.

Obok kwasu hialuronowego w kremie nawilżającym może znaleźć się mocznik, jego duże stężenie zapobiega przesuszeniu skóry i takie kremy są na pewno polecane dla osób borykających się z mocno przesuszoną czy wręcz łuszczącą się skórą. Ponadto obecność w składzie emolientów takich jak gliceryna, czy aloes jest również korzystna dla skóry. Krem nawilżający powinien zawierać też witaminy czy składniki zapobiegające podrażnieniom skóry. Wśród nich można wymienić: alantoinę, pantenol, kwas mlekowy czy witaminę E. Ważne są także ceramidy, gdyż istotne jest dążenie do równowagi hydrolipidowej.

Jak dobrać krem nawilżający do typu cery?

Krem trzeba odpowiednio dobrać do typu cery. To suchej, atopowej łuszczycowej warto wybrać krem nawilżający z mocznikiem w stężeniu nawet 20%. Do skóry tłustej czy trądzikowej warto wybierać kremy nawilżające o lżejszej formule, tak by nie zatykały porów. Warto sięgać po kremy z niacynamidem, który redukuje produkcję sebum, a także pracę melanocytów, zapobiegając przebarwieniom skóry. Sprawdzi się zatem również do skóry z przebarwieniami czy skóry dojrzałej. Można sięgnąć także po krem z witaminą C na dzień oraz krem z retinolem na noc, by walczyć z przebarwieniami skutecznie.

Dodaj komentarz