Jak przycinać bez?

Jak przycinać bez?

Jeśli masz szczęście, że masz bzy w ogrodzie, z pewnością masz świadomość, że warto je od czasu do czasu przycinać. W ten sposób otrzymujesz najlepsze i w pełni kwitnące krzewy bzu.

Dlaczego przycinać bez?
Jeśli krzewy bzu pozostaną same sobie bez ich ścinania od czasu do czasu, będą się rozrastać i rozprzestrzeniać, ostatecznie będą krzewami o wysokości 4-6 metrów. A drobne kwiaty będą widoczne tylko powyżej wysokości głowy. To również wygląda ładnie, ale może nie do końca chcesz mieć tak duże krzewy bzu.

Najlepiej kwitną krzewy bzu, które składają się z dobrej mieszanki nowych pędów i starszych gałęzi. Nowe łodygi prawdopodobnie nie kwitną w ciągu pierwszych kilku lat, ale dzięki starszym gałęziom nadal będzie dużo ładnych kwiatów.

Zasadniczo można założyć, że jeśli gałąź ma więcej niż 5 centymetrów szerokości, należy ją przyciąć. Jeśli to zrobisz, twój krzew bzu urośnie do 2, 5 metra wysokości z kwiatami na wszystkich gałęziach.
Kiedy powinno się przycinać krzew bzu? Zupełnie nowe krzewy bzu nie wymagają wiele opieki. Gdy krzew ma około 1, 5 metra wysokości, zaczynasz go przycinać regularnie.

Najlepszy czas, aby przyciąć bez, jest tuż po rozkwicie kwiatów. Jeśli odłożysz przycinanie na zbyt długo, może to oznaczać, że będziesz musiał odciąć wiele nadchodzących kwiatów. A jeśli jesteś szybki w przycinaniu, da to nowym pędom większą szansę na przekształcenie się w piękne kwiaty.

Jak przycinać krzew bzu?
Dobrą zasadą jest, aby nie przycinać więcej niż 1/3 gałęzi krzewu każdego roku. Twoim celem jest stworzenie krzewu bzu z około 8-12 większymi gałęziami, z których wszystkie mają różny wiek.
Upewnij się również, że wszystkie gałęzie mają od 2, 5 do 5 cm średnicy. I pamiętaj również, że nie zawsze trzeba odcinać 1/3 gałęzi – sztuką jest zrobić to w określony sposób. Kiedy zaczniesz, musisz także odciąć martwe i chore gałęzie.

Daj nowe życie staremu krzewowi bzu.
Jeśli masz stary krzew bzu, który był zaniedbany przez wiele lat, niekoniecznie musisz go usunąć. Stare krzew bzu może mieć gałęzie grube jak małe drzewka i prawdopodobnie kwitnie tylko u góry. Ale na szczęście istnieją dobre okazje do rewitalizacji starego krzewu bzu, ale musisz być przygotowany na to, że potrwa to nawet trzy lata.
Odcinaj 1/3 gałęzi krzewu każdego roku. Przycinaj najstarsze gałęzie dookoła krzewu i zawsze zaczynaj od najgrubszych gałęzi. Z pewnością w tym roku stracisz trochę kwiatów, ale to się opłaci w przyszłości. Najłatwiej jest również przycinać stare krzewy bzu na wiosnę.

Dodaj komentarz