Zmiany na języku

Zmiany na języku

Każdy z nas zmaga się raz na jakiś czas z dyskomfortem w obrębie języka. mogą być to niegroźne nadgryzienia, ale też inne objawy, świadczące o stanach chorobowych. Nie należy się ich wstydzić, gdyż nie zawsze są one skutkiem złej higieny, jak wydaje się wielu osobom. Sprawdź co może przyczyniać się do powstawania bąbli na języku.

Leukopakia

Przyczyną powstawania leukopakii, znanej również jako keratoza, może być palenie papierosów oraz zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), grzybicą. Do powstawania keratozy przyczyniać się może również spożywanie alkoholu, niedobory witaminy A czy żelaza oraz czynniki genetyczne. Nie bez wpływu pozostaje także nawyk przygryzania policzków. Objawy w obrębie języka daje leukopakia niehomogenna. Obok niej wyróżniamy także leukopakię homogenną, która nie jest zwykle tak złośliwa. W razie dostrzeżenia objawów keratozy warto skontaktować się ze specjalistą, gdyż jest to stan przedrakowy i wymaga natychmiastowej interwencji.

Liszaj płaski

Jest to przewlekła dermatoza o charakterze zapalnym, której przyczyny nie są do końca znane. Podejrzewa się, iż ma ona podłoże autoimmunologiczne. Do powstawania liszaja płaskiego przyczynia się stresujący tryb życia, u wielu chorych znika on jednak samoistnie. Należy pamiętać, że uporczywe swędzenie, będące objawem choroby wpływa znacząco na obniżenie jakości życia. Oprócz krostek o zachorowaniu mogą świadczyć również nadżerki oraz rumień.

Pleśniawki

Za ich powstawanie odpowiedzialny jest drożdżak Candida. Najczęściej krostki wraz z białym nalotem rozpoznawane są u dzieci. Zakazić się można wkładając do ust brudne przedmioty oraz niemyte warzywa czy owoce.

Wirus HIV

Jest to niezwykle groźny wirus, powodujący trwałe uszkodzenie odporności. Niepozorne infekcje, które niegdyś nie stanowiły dla organizmu problemu, po zakażeniu HIV są zagrożeniem życia. Jednym z objawów mogą być własnie białe plamy na języku i gardle. Wirus jest podstępny i często na początku zarażenie przypomina zwykłą grypę. Zarazić się można najczęściej poprzez kontakty seksualne.

Nowotwory jamy ustnej

Do najczęstszych nowotworów w obrębie jamy ustnej zaliczają się nowotwory płaskonabłonkowe. Lokalizują się one w obrębie języka i dna jamy ustnej. Każda zmiana w jamie ustnej, która utrzymuje się powyżej dwóch tygodni wymaga wizyty u specjalisty.

Choroby weneryczne

Przyczyną powstawania krostek na języku oraz jego owrzodzenia może być rzeżączkowe zapalenie gardła. Wraz z tym objawem mogą występować temperatura, powiększone węzły chłonne.

Szkarlatyna

Znana inaczej jako płonica, często rozpoznawana jest u dzieci. Poza nalotem na języku pojawia się ból gardła, temperatura oraz malinowa barwa języka (nie zawsze).

Angina

Częsta choroba dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Paciorkowiec wywołuje zmiany głównie w obrębie migdałków, ale również na języku. Pojawia się gorączka, ból gardła, powiększenie węzłów chłonnych, brak apetytu. Zdarza się, że dzieci chore na anginę wymiotują. Choć nie pojawia się kaszel ani katar, nie wolno pod żadnym pozorem bagatelizować tej choroby, gdyż może prowadzić do groźnych powikłań.

Dodaj komentarz