Metody na pozbycie się żylaków u nóg

Metody na pozbycie się żylaków u nóg

Żylaki są problemem medycznym (powstają one w wyniku niewydolności żylnej) i estetycznym zmartwieniem – wiele kobiet w tym momencie głęboko westchnie, ponieważ dla nich wygląd nóg ma ogromne znaczenie.

Jak pozbyć się żylaków?

Jedno ze znanych powiedzeń daje znakomitą poradę, że lepiej zapobiegać i to się zgadza. Bywa jednak, że unikanie wizyt na saunie, długotrwałego stania, prawidłowe odżywianie, noszenie luźnych ubrań wcale nie uchroni przed powstaniem żylaków – skłonności genetyczne mogą sprawić, że szpetne żyły i tak się pojawią. W jaki sposób można się ich pozbyć? Za chwilę poznamy najpopularniejsze metody.

Kompresoterapia

Terapia uciskowa to pierwsza metoda, którą warto zastosować w przypadku leczenia niewydolności krążenia. Pończochy, rajstopy, podkolanówki o zmiennym stopniu ucisku pomagają odciążyć żyły powierzchowne, zmniejszają napięcie i zapobiegają przenikaniu płynu do tkanek. Kompresoterapia jest metodą nieinwazyjną, tanią i skuteczną – można ją stosować jako leczenie uzupełniające. Jednak mimo jej dostępności, zalecamy najpierw kontak z lekarzem, który doradzi, jaki rodzaj ucisku na nogi stosować.

Farmakoterapia

Żaden z dostępnych leków nie sprawi, że żylaki znikną. Istnieje jednak grupa leków, zawierających wyciąg z kasztanowca, diosminę, rutozyd, które można przyjmować w celu zmniejszenia widoczności i złagodzenia dolegliwości.

Leczenie chirurgiczne

Po analizie ogólnego stanu zdrowia, wyników badań USG, ocenie, które żyły i zastawki są niewydolne, chirurg może zadecydować o skierowaniu na skleroterapię (wstrzyknięcie do żył związku chemicznego powodującego ich zarośnięcie) lub w przypadku mniejszych żylaków na laserowe usuwanie pajączków (takie zabiegi posiadają w ofercie niektóre gabinety dermatologiczne).

Leczenie operacyjne

Operacja żylaków Łódź zalecana jest osobom, u których niewydolność krążeniowa uniemożliwia codzienne funkcjonowanie lub pojawiają się powikłania w postaci np. niegojących się owrzodzeń.

Sposoby, by usprawnić krążenie i pozbyć się szpecącej „ozdoby” nóg są. Warto jednak pamiętać, ze same konsultacje lekarskie, samo leczenie, a nawet poddanie się zabiegom i operacji nie daje gwarancji, że żylaki nie powrócą, a tam gdzie przyczyny powstawania były inne niż skłonności genetyczne, nic nie pomoże, jeśli nie zmienimy stylu życia. Dobrze zbilansowana dieta, dbałość o prawidłową wagę ciała, unikanie nadmiernego obciążania nóg, ale przede wszystkim aktywność fizyczna i ruch mogą być gwarancją tego, że żyły nie zaczną wyginać się w przedziwnych kierunkach.

 

 

Dodaj komentarz