Czym jest arytmia serca?

Czym jest arytmia serca?

Nasz obecny styl życia sprzyja wielu problemom zdrowotnym. Niestety, część z nich może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje. Skutki stresu, przemęczenia i używek odbijają się bowiem na najważniejszych narządach w ludzkim ciele. Jednym z nich jest oczywiście serce. Zaburzenia jego pracy, zwane arytmią serca, mogą objawiać się w różnorodny sposób. Dlatego tak ważna jest stała kontrola nad jego funkcjonowaniem. Zalicza się do niej wizyty lekarskie, ale także własne obserwacje i badania przenośnym aparatem EKG https://arytmiaserca.pl/

Arytmia serca – co powinieneś o niej wiedzieć?

Arytmia serca, czyli zaburzenia jego naturalnego rytmu, może przebiegać w inny sposób u każdego z pacjentów. Chociaż najczęściej stan ten kojarzy nam się z przyspieszonym biciem serca, jego ruchy mogą również zostać spowolnione. Arytmię serca cechuje nieregularność pracy tego narządu. Przez jakiś czas pacjentowi może się wydawać, że wróciła ona do normy. Zaburzenia mają jednak charakter nawracający i u wielu osób są związane z narastającym stresem.

Po stwierdzeniu arytmii serca, u pacjenta często wykrywa się np. choroby mięśnia sercowego. Dolegliwości mogą być również powiązane m.in. z cukrzycą, zaburzoną pracą tarczycy czy zakażeniami wirusowymi. Lekarzom udało się ponadto ustalić szereg czynników, które prowadzą do zwiększonego ryzyka wystąpienia arytmii serca. Są wśród nich:

  • używki, takie jak alkohol, papierosy, ale także cukier i kofeina
  • niektóre leki, zwłaszcza jeśli przyjmowane są zbyt długo lub niezgodnie z zaleceniami
  • przewlekły stres
  • chroniczne zmęczenie.

Tak jak wspomnieliśmy, arytmia serca może objawiać się w różny sposób. Nieprawidłowy rytm pracy narządu może zostać wykryty przypadkiem, podczas innych badań. Naszą uwagę na pewno powinny jednak przykuć duszności, omdlenia i bóle w klatce piersiowej.

Kontrola i leczenie

Zaburzenia pracy serca należy monitorować i dążyć do ich eliminacji. Pacjent powinien pozostać pod kontrolą lekarza prowadzącego. Z pewnością wykona on badanie EKG, a dodatkowo zleci serię badań z krwi. Aby codziennie dbać o swoje zdrowie, pacjent może zaopatrzyć się w przenośny aparat EKG. Kardia Mobile 6L pozwala na wykonanie 30-sekundowego zapisu EKG, który umożliwi lekarzowi odpowiednie rozpoznanie zaburzeń pracy serca. Twoje codzienne obserwacje są szczególnie ważne, jeśli dolegliwości wiążą się z silnymi emocjami, których nie udało się uchwycić w tradycyjnym badaniu EKG w szpitalu.

Leczenie arytmii serca polega m.in. na przepisaniu pacjentowi odpowiednich leków. Wszystko zależy od głównej przyczyny zaburzeń i ewentualnych chorób współistniejących. Niemal zawsze konieczna jest jednak także zmiana stylu życia.

Dodaj komentarz