Jak działa recepta online?

Jak działa recepta online?

Jak działa recepta online?

Rozwój cyfryzacji otwiera również szereg możliwości w medycynie i obsłudze pacjentów. Nowoczesne technologie ułatwiają ich codzienność w kontakcie z lekarzem, a także w realizacji programu leczenia. Dostęp do narzędzi mobilnych sprawia, że konsultacja lekarska może odbywać się w systemie zdalnym, a pacjent bez wychodzenia z domu, uzyskać specjalistyczną pomoc swojego lekarza prowadzącego. Nie inaczej wygląda sprawa recepty online. Po zakończonej konsultacji medycznej, pacjent otrzymuje powiadomienie o tym, że wystawiona została e-recepta, którą może zrealizować w dowolnej aptece. Takie rozwiązanie pozwala mu oszczędzić czas, pieniądze na dojazdy, a także gwarantuje komfort zdrowotny, gdyż bez konieczności wychodzenia z domu, otrzymuje pomoc specjalisty. Co zrobić, by uzyskać receptę online? W jaki sposób ją zrealizować?

Jak uzyskać receptę online?

Standardowo recepta online jest wystawiana przez lekarza po konsultacji online. Po zakończonej rozmowie, pacjent otrzymuje powiadomienie SMS o wygenerowanym dokumencie. W wiadomości pojawia się również kod, o który farmaceuta zapyta podczas realizacji recepty w każdej aptece. Dodatkowo e-recepta będzie również widoczna na internetowym koncie pacjenta. Obecnie wiele przychodni, wychodząc naprzeciw ich potrzebom, działa również w elektronicznym systemie wystawiania recept. Oznacza to, że wystarczy zgłosić zapotrzebowanie na daną receptę (mailowo, za pomocą specjalnego formularza lub telefonicznie) nawet bez odbywania teleporady. Wystawienie recept elektronicznych nie zajmuje dużo czasu. Proces trwa zazwyczaj ok 15 minut w zależności od formy zgłoszenia. Pytanie, które bardzo często zadają pacjenci dotyczy ceny e-recepty. Można ją uzyskać od 59 zł lub bezpłatnie przez NFZ.

Realizacja e-recepty w dowolnej aptece

Receptę w formie elektronicznej uzyskuje się w tempie niemalże błyskawicznym. Realizacja odbywa się w każdej aptece na terenie kraju. Proces zakupu leków z recepty, przebiega bardzo sprawnie. Wystarczy podać farmaceucie nr PESEL oraz kod e-recepty z wiadomości SMS. Elektroniczna recepta może być zrealizowana częściowo. Chcąc w późniejszym terminie wykupić pozostałe przepisane leki, należy to zrobić w tej samej aptece i co ważne, przed terminem upłynięcia jej ważności, czyli standardowo 30 dni od daty wystawienia dokumentu przez lekarza.

Zalety recepty online

E-recepta jest sporym ułatwieniem szczególnie dla osób starszych. Bez wychodzenia z domu, organizowania transportu w przypadku problemów z poruszaniem się, mogą otrzymać receptę na przyjmowane leki. Wystarczy jedynie zwrócić się podczas konsultacji lekarskiej do prowadzącego leczenie o wystawienie recept. Proces odbywa się więc szybko i sprawnie. System eliminuje również częsty problem jakim jest zgubienie recepty. Wszystko bowiem zapisane będzie na koncie internetowym pacjenta. Dodatkowo sporym ułatwieniem dla osób przebywających poza granicami kraju, są recepty transgraniczne. Dzięki nim istnieje możliwość uzyskania recepty na dany lek zdalnie, bez konieczności umawiania się na konsultację lekarską i przylotu do Polski.

Recepta online to z pewnością duży komfort obsługi medycznej zarówno ze strony pacjenta, jak i samego lekarza. Ogranicza konieczność odbywania częstych wizyt lekarskich, a tym samym kolejek w poczekalniach, a tym samym, przyspiesza proces leczenia.

Dodaj komentarz