Jak dbać o wątrobę, aby uniknąć jej powiększenia?

Jak dbać o wątrobę, aby uniknąć jej powiększenia?

Powiększenie wątroby, czyli hepatomegalia, może być zarówno objawem problemów z wątrobą, jak i konsekwencją innych schorzeń. Bardzo ważne jest to, by w przypadku wystąpienia takiego stanu, ustalić jego przyczynę. Czy jednak można coś zrobić, by uchronić się przed wystąpieniem hepatomegalii?

Przyczyny hepatomegalii

Lista powodów wystąpienia powiększenia wątroby obejmuje:

  • wirusowe zapalenia wątroby,
  • alkoholowe choroby wątroby,
  • niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby,
  • marskość wątroby,
  • nowotwór wątroby,
  • choroby spichrzeniowe, prowadzące do kumulowania w wątrobie niektórych substancji (choroba Gauchera, choroba Wilsona, amyloidozy, hemochromatozy),
  • zastoje krwi spowodowane zakrzepicą żył wątrobowych lub prawokomorową niewydolnością serca,
  • zastoje żółci będące efektem kamicy przewodowej, raka głowy trzustki lub brodawki Vatera.

Jak uniknąć powiększenia wątroby?

Nie na wszystkie czynniki, które prowadzą do hepatomegalii, mamy wpływ i trzeba mieć tego pełną świadomość. To, co możemy kontrolować, to przede wszystkim dieta i styl życia. Warto zatem zrezygnować z alkoholu, który w każdej dawce jest uznawany za truciznę i substancje potencjalnie szkodliwą.

Dobrym rozwiązaniem będzie także znaczne ograniczenie cukrów prostych w swoim codziennym jadłospisie. Mowa przede wszystkim o cukrze rafinowanym, pochodzącym ze słodyczy i przetworzonej żywności.

Z drugiej strony warto spojrzeć na substancje o działaniu hepatoprotekcyjnym. Pozytywny wpływ na pracę wątroby mają także zioła, takie jak ostropest czy karczoch zwyczajny. Zanim jednak zaczniesz je stosować, upewnij się, że nie wchodzą w interakcje z przyjmowanymi przez Ciebie na co dzień lekami.

Dla zdrowia wątroby nie należy także przyjmować dużych ilości środków przeciwzapalnych, a także środków i suplementów niewiadomego pochodzenia. Takie suplementy mogą być zanieczyszczone rozmaitymi substancjami ze względu na brak kontroli nad ich wprowadzeniem do obrotu.

Powiększona wątroba w przebiegu schorzenia rzadkiego

Wśród przyczyn wystąpienia hepatomegalii znalazły się choroby spichrzeniowe,które  prowadzą do kumulacji różnych związków chemicznych w wątrobie. Niestety diagnostyka tych schorzeń zwykle nie jest prosta, ze względu na niespecyficzność objawów występujących u chorych. Z tego właśnie powodu mogą oni przez długie lata poszukiwać pomocy, wciąż nie uzyskując odpowiedniej diagnozy. Odsuwa to w czasie moment wdrożenia właściwej terapii i obniża szanse wielu pacjentów na lepsze zdrowie i samopoczucie, a także wpływa na ich rokowania.

Fundacja Saventic chce dać tym pacjentom szansę na szybkie rozpoznanie i – jeśli tylko jest możliwe – podjęcie leczenia. Z bezpłatnej pomocy może skorzystać każda osoba, która podejrzewa u siebie chorobę rzadką. Jesteś lekarzem? Zarekomenduj swoim pacjentom zwrócenie się do Fundacji po specjalistyczną pomoc. Saventic współtworzą najlepsi w Polsce lekarze specjalizujący się w schorzeniach rzadkich.

Wystarczy wypełnić kwestionariusz oraz dołączyć dokumentację medyczną, którą przeanalizują specjaliści Fundacji przy wsparciu narzędzi bazujących na sztucznej inteligencji. Po więcej szczegółów na temat działań Fundacji wejdź na www.fundacjasaventic.pl.

Dodaj komentarz