Implant zęba – co warto wiedzieć przed wstawieniem? 

Implant zęba – co warto wiedzieć przed wstawieniem? 

Implanty zębowe są niezwykle przydatne do uzupełniania braków w uzębieniu pacjentów. Co istotne, implanty nie tylko zapewniają estetyczny i naturalny wygląd, ale także charakteryzują się wysoką trwałością i funkcjonalnością. Ile kosztuje taki zabieg i o czym warto pamiętać?

Czym są implanty stomatologiczne?

Implanty stomatologiczne to sztuczne korzenie zębowe, które są chirurgicznie umieszczane w szczęce lub żuchwie. Służą one jako podstawa do mocowania protetycznych koron, mostów lub protez, gdy naturalne zęby zostały utracone. W większości przypadków pierwszym pytaniem, jakie pojawia się przy implantach to ich cena. Implant zęba cena w Warszawie różni się w zależności od kliniki i tego, z jakich materiałów został wykonany. 

Implanty stomatologiczne najczęściej wykonuje się z biokompatybilnych materiałów, takich jak tytan. Stanowią one trwałe i stabilne rozwiązanie w odbudowie zgubionych zębów, przywracając zarówno funkcję żucia, jak i estetykę uśmiechu. Co ważne, tytan to wyjątkowy materiał, który nie wchodzi w reakcje  z ludzkim organizmem — nie ulega korozji, nie rdzewieje i jest dobrze tolerowany przez ciało. Śruba ta pełni funkcję rodzaju “korzenia”. To właśnie na niej osadza się koronę, czyli widoczną część zęba.

Jak przebiega zabieg wszczepiania implantów stomatologicznych? 

Wszczepienie implantu to zabieg, który odbywa się w gabinecie stomatologicznym. Co ważne, tylko stomatolog z wykształceniem chirurgicznym może wykonać te działania. Jednak w pierwszej kolejności lekarz musi  przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentem oraz wykonać zdjęcie pantomograficzne RTG. 

Zabieg rozpoczyna się od znieczulenia miejscowego, aby pacjent nie odczuwał bólu. Następnie lekarz chirurg wykonuje nacięcie w tkankach dziąsłowych, odsłaniając kość szczęki lub żuchwy. Po odsłonięciu kości, stomatolog używa specjalnych narzędzi, którymi wywierca odpowiedni otwór w kości. To w nim umieści implant.  Następnie lekarz wkręca tytanową śrubę, czyli implant, w odpowiednie miejsce. Implant służy jako podstawa dla protetycznego zęba lub mostu. Choć zabieg nie należy do najprzyjemniejszych, to nie warto się go obawiać. Jak już wiesz, całość zabiegu chirurg przeprowadza pod znieczuleniem. Kluczowy jest natomiast okres rekonwalescencji. Jak zadbać o jamę ustną po zabiegu?  W ciągu pierwszych 7-10 dni przepłukuj miejsca wszczepienia solą fizjologiczną po każdym posiłku. Dodatkowo niektóre gabinety stomatologiczne oferują różne zabiegi mające na celu łagodzenie dolegliwości bólowych i stanów zapalnych, takie jak pole magnetyczne.

Dodaj komentarz