Żylaki: w jaki sposób można z nimi walczyć?

Żylaki: w jaki sposób można z nimi walczyć?

Żylaki to częsty i uciążliwy problem, który może negatywnie odbić się nie tylko na wyglądzie naszych nóg, ale i na ogólnym stanie naszego zdrowia. Skąd biorą się problemy z żylakami? Co możemy zrobić, by utrzymać swe nogi w dobrej formie?

W jaki sposób powstają żylaki?
Żylaki to nic innego, jak jeden z objawów przewlekłej niewydolności żylnej. Do tego problemu dochodzi w chwili, gdy przepływ krwi przez żyły zostaje zakłócony z powodu niewydolnych zastawek żylnych. Skutkiem tego jest utrudniony przepływ krwi w drugą stronę oraz cofanie się krwi, co z kolei skutkuje tzw. nadciśnieniem żylnym. Im większe takie nadciśnienie, tym większym problemem staje się poszerzanie żył i powstawanie żylaków. Dodatkowym problemem jest przedostawanie się płynu surowiczego poza naczynia żylne, co skutkuje pojawieniem się uciążliwych obrzęków oraz przebarwień skóry.

Jakie symptomy świadczą o problemach z żylakami?
Z żylakami można skutecznie walczyć, ważną kwestią jest tu jednak wczesne wykrycie problemu. Jakie objawy powinny wzbudzić nasze zaniepokojenie? Jednym z pierwszych sygnałów świadczących o tym, iż nasze kończyny dolne potrzebują dodatkowego wsparcia, jest pojawienie się na nich widocznych żyłek oraz żyłek siateczkowatych. Uczucie mrowienia i pieczenia w nogach, częste uczucie zmęczenia i ciężkości nóg – oto objawy mogące świadczyć o tym, iż zaczynają się problemy z żyłami. W takiej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem, wykonać odpowiednie badania i w porę rozpocząć leczenie.

Jak walczyć z żylakami?
Leczenie żylaków może przybierać różne formy. Często stosowane jest leczenie operacyjne, warto jednak w porę zmienić styl swego życia i zadbać o swe nogi/ Co można zrobić, by problemy z żylakami nie zaczęły nam dokuczać? W trosce o swe nogi i naczynia krwionośne musimy unikać zbyt długiego siedzenia lub stania w jednej pozycji. Spacery, leżenie z nogami uniesionymi powyżej poziomu serca – oto proste zasady, których przestrzeganie może uchronić nas przed poważnymi problemami z kończynami dolnymi. W chwili, gdy pojawiają się obrzęki, pomocne może się okazać leczenie uciskiem, polegające na stosowaniu specjalnych pończoch lub bandaży elastycznych. W niektórych przypadkach stosowane jest leczenie farmakologiczne, w którym główną rolę spełniają środki zawierające w swym składzie escynę. Warto jednak w porę podejmować te kroki, dzięki którym problemów z żylakami da się uniknąć. Aktywność fizyczna, unikanie niewygodnego obuwia oraz proste ćwiczenia wykonywane w trakcie pracy stojącej lub siedzącej – oto podstawowe zasady, których przestrzeganie może nam zaoszczędzić wielu problemów.

Dodaj komentarz