Ziołowe leki uspokajające dostepne bez recepty

Ziołowe leki uspokajające dostepne bez recepty

Codzienne stresy w pracy czy w domu, nieumiejętność radzenia sobie z negatywnymi emocjami oraz problematyczne sytuacje, które spotykają nas na co dzień, są powodem tego, że wielu z nas sięga po wsparcie w formie leków uspokajających, które można dostać w aptece bez recepty. Czy ich skuteczność jest faktycznie potwierdzona?
Zioła na niepokój i stres.

Leki uspokajające bez recepty, nazywane w ten sposób potocznie, są tak naprawdę preparatami ziołowymi, których głównymi składnikami są takie rośliny jak waleriana, melisa, chmiel, pokrzywa czy korzeń arktyczny. W aptekach, ale także sklepach mamy ogromny wybór tego rodzaju specyfików. Należy pamiętać, że na każdego z nas będą one działały z indywidualną siłą. Pewne osoby rzeczywiście mogą odczuwać uspokojenie i lepiej się czuć po zażyciu takiego leku. Nieraz poprawia się też ich sen. Z kolei na inne osoby lek może zupełnie nie zadziałać. Warto spróbować w takiej sytuacji kombinacji z innych ziół. Na przykład melisa na niektórych działa relaksująco i nasennie. Z kolei na inną grupę osób działa jedynie waleriana i to w sporych dawkach.

Należy jednak pamiętać, by nie przekraczać ilościowych dawek, wyszczególnionych na ulotce. Jeżeli lek nie działa w dawce, jaka została tam podana, to prawdopodobnie nie zadziała i musimy szukać jego odpowiednika. Oczywiście istnieją takie problemy, jak silne zaburzenia emocjonalne oraz psychiczne, w przypadku których nie ma sensu zażywać preparatów ziołowych, a trzeba jak najszybciej wdrożyć terapię farmakologiczną lekami syntetycznymi o silnych substancjach czynnych. Zażywanie leków ziołowych w stanach poważnych chorób może tylko pogorszyć sytuację i oddalić proces zdrowienia.

Niekiedy osoby, które zmagają się przez dłuższy czas z obniżeniem nastroju graniczącym z depresją, sięgają po preparaty oparte na ziołach i na początku nawet doznają ulgi, jednakże te leki nie będą prowadziły do wyleczenia, zaś jedynie maskowały objawy. Warto również pamiętać, iż zioła mogą mieć także swoje skutki uboczne, a ich spożywanie to nie to samo co łykanie suplementów diety.

Dodaj komentarz