Najskuteczniejsze leki na wszelkie dolegliwości znajdują się w roślinach. Tylko mimo licznych i długoletnich naukowych badań nad ziołolecznictwem jeszcze do tej pory nie poznana została połowa leczniczych roślin. Od początku świata ludzie starali się znaleźć w ziołach lekarstwo na swoje choroby. I rzeczywiście wiele odkryli.
Wiemy na przykład, że mięta jest najstarszym odkrytym zielem leczniczym świata. Jej zdrowotne właściwości znali ludzie żyjący dużo wcześniej niż ludność starożytna. W starożytności mięta była już bardzo doceniana i wychwalana. Miętę zalecał Hipokrates zwany ojcem medycyny na ból żołądka, ból głowy, ból wątroby, na mdłości, a nawet jako środek przeciwbólowy.
Dziś wiemy, że mięta jest też przeciwutleniaczem, a więc chroni organizm przed nowotworami. Leczy dolegliwości związane z woreczkiem żółciowym i przyspiesza produkcję żółci, poprawia pracę jelit, usuwa wzdęcia i kolki, usuwa zgagę i mdłości, oczyszcza wątrobę. Działa napotnie i wspomaga organizm w przeziębieniu. A więc skutkuje w przypadku kaszlu, nieżycie dróg oddechowych, gorączce, grypie.
Ponadto pomaga podczas kłopotów ze skórą. Jak na przykład w przypadku trądzika, opryszczki, grzybicy, świądu skóry. Poza tym ogólnie mięta działa na organizm ludzi relaksująco, oczyszczająco, antyseptycznie, odświeżająco, wzmacniająco, przeciwbólowo, rozluźniająco, uspokajająco. A także łagodzi niepokój, napięcie i stany nerwowe. Lecznicze działanie mięty koncentruje się głównie w olejkach eterycznych, które pozyskiwane są głównie z liści. Miętę może pić każdy. Ma ona przyjemny lekko miętowy smak. Można ją pić bez cukru, jak i posłodzoną. Istnieje około trzydziestu gatunków mięty. Możemy spożywać jej wszystkie gatunki, gdyż wszystkie mają podobne właściwości i podobne działanie. Różnią się jedynie olejkami eterycznymi.
Dziś miętę najczęściej kupujemy w aptece, w sklepie zielarskim lub w sklepie ogólnospożywczym. Lecz wielu pozyskuje miętę bezpośrednio ze środowiska. Mięta rośnie naturalnie na terenie Azji, Europy, Ameryki Północnej. Bo może ona rosnąć we wszystkich strefach umiarkowanych. Szczególnie jednak ceni sobie miejsca wilgotne i obfitujące w próchnicę. Najbardziej znany jest gatunek mięty pieprzowej. Gatunek ten powstał około 400 lat temu na wskutek samoistnego skrzyżowania trzech dzikich gatunków mięty.
Gdy chcemy samodzielnie zbierać i suszyć miętę na własny użytek, to należy zbierać ją w miejscach nieskażonych metalami ciężkimi. Czyli poza głównym drogami i miejscami ruchliwymi. I oczywiście w miejscach poza zasięgiem działania pestycydów, które są stosowane przez rolników na różne uprawy rolnicze. Zbierać miętę można od czerwca do listopada. Mięta może być także zielem, które na stałe będzie rosło w naszym ogródku. I będziemy mieli do niej nieograniczony dostęp i pewność, że nie będzie rośliną skażoną.