Zaćma – jakie daje objawy i jak się ją leczy?

Zaćma – jakie daje objawy i jak się ją leczy?

Każdy kto zauważa u siebie problem ze wzrokiem, bardzo często obawia się wizyty u okulisty, ponieważ diagnozą może okazać się zaćma. W dzisiejszych czasach to schorzenie kojarzone jest głównie jako przypadłość, która dotyka przede wszystkim osoby w starszym wieku, ale jak pokazują najnowsze statystyki, z roku na rok z chorobą tą muszą zmagać się coraz częściej osoby młode. Na szczęście, dzięki nowoczesnej medycynie, usuwanie zaćmy nie jest już tak wielkim wyzwaniem, jak jeszcze kilka lat temu. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, jak wyglądają tradycyjne objawy, które są charakterystyczne dla zaćmy i jak w dzisiejszych czasach prezentuje się leczenie tej dolegliwości.

Laserowa operacja zaćma

Zaćma bardzo często atakuje podstępnie i niespodziewanie. Wraz z upływem czasu nasz wzrok stopniowo ulega pogorszeniu. Dzieje się to bezboleśnie, dlatego też w początkowych fazach choroby, wiele osób może paradoksalnie nie zauważyć choroby. Nasze obawy wzbudzać powinien fakt pogarszania się ostrości widzenia nawet po użyciu okularów. Do dnia dzisiejszego nie udało się jeszcze lekarzom odkryć skutecznej metody zapobiegania zaćmy, ale na szczęście przy użyciu specjalnego lasera femtosekundowego, można pozbyć się problemu raz na zawsze. To właśnie dzięki nowoczesnemu laserowi zabiegi są bardzo dokładne i co najważniejsze niesłychanie bezpieczne dla pacjenta. Laserowa operacja zaćma nie pozostawia żadnych blizn i nie powoduje żadnych skutków ubocznych, dlatego też tak wiele osób korzysta z ich dobrodziejstwa.

Laserowy zabieg jest bezbolesny i, co warte podkreślenia, jego przeprowadzenie nie wymaga stosowania narkozy ogólnej. Lekarze stosują wyłącznie znieczulenie kroplowe, a w niektórych przypadkach oferują pacjentom również dodatkowe leki uspokajające, których głównym zadaniem jest zredukowanie stresu związanego z zabiegiem. Przed wykonaniem operacji lekarz okulista bardzo dokładnie bada pacjenta, aby ustalić stopień zaawansowania zaćmy. Na podstawie przeprowadzonych badań lekarz może zaproponować najskuteczniejsze metody leczenia laserowego. Sam zabieg trwa kilkanaście minut. Wadliwa soczewka zostaje laserowo usunięta i zastąpiono sztuczną soczewką. Pacjenci po około 3 godzinach od zabiegu mogą wrócić do domu.

Zabieg usuwania zaćmy – jak wygląda?

U pacjentów za pomocą specjalistycznego lasera wykonuje się drobne nacięcia w rogówce. To właśnie tymi nacięciami wprowadza się odpowiednie narzędzia, których zadaniem jest precyzyjne usunięcie mętnej soczewki. Kluczem do sukcesu są nowoczesne narzędzia, które emitując fale ultradźwiękowe. To właśnie fale są w stanie bardzo dokładnie i nieinwazyjnie usunąć chorą tkankę. Narzędzianie tylko rozbijają tkankę na drobne elementy, ale posiadają także specjalne końcówki podobne do odkurzacza, którymi można wsysać niepotrzebne elementy soczewki. Na samym końcu przez te same nacięcia okulista wprowadza sztuczną soczewkę. Po zabiegu pacjenci nie wymagają żadnej rekonwalescencji. Warto wspomnieć również i o tym, że leczenie laserowe w przypadku zaćmy nie posiada praktycznie żadnych przeciwwskazań do zastosowania. Uważać muszą jedynie te osoby, które w ostatnim czasie przebyły zawał albo udar.

Gdzie wykonać operację?

Przed wyborem konkretnej klinki okulistycznej, warto bardzo dokładnie sprawdzić, czy spełnia ona podstawowe wymogi. Pamiętać należy o tym, że zabiegi medyczne, które wymagają bardzo dużej dokładności i precyzji, mogą być przeprowadzane bez żadnego ryzyka wyłącznie w odpowiednich warunkach. Przed wykonaniem operacji warto sprawdzić, czy dana placówka posiada odpowiednią aparaturę. Dobrze jest też zwrócić również uwagę na to, czy sam personel medyczny ma stosowne kwalifikacje zawodowe do wykonywania zabiegu. Operacja zaćma będzie bezpieczna i skuteczna tylko wówczas, gdy zostanie przeprowadzona przed wykwalifikowanych lekarzy.

O czym warto jeszcze wiedzieć?

Operacja zaćma jest w chwili obecnej najczęściej wykonywanym zabiegiem okulistycznym na świecie, dlatego też nie można się jej w żaden sposób obawiać. Zaćma jest najczęstszą przyczyną ślepoty. Według statystyk co drugi niewidomy stracił wzrok właśnie z powodu zaćmy. Mowa tutaj oczywiście o tych osobach, które nie poddały się w porę operacji usunięcia zaćmy, dlatego też w przypadku pogorszenia się wzroku należy jak najszybciej udać się do okulisty na badania.

Rozpoznanie zaćmy

Rozpoznanie zaćmy w dużej mierze opiera się na wywiadzie od pacjenta i, oczywiście, na dokładnym badaniu oka przy pomocy specjalnego wziernika okulistycznego oraz biomikroskopu tzw. „lampy szczelinowej”. Pełne badania okulistyczne wymagają wpuszczenia odpowiednich kropelek do oka, które powodują rozszerzenie źrenic, dlatego też pacjenci po wykonaniu badań nie mogą przez około 8 godzin prowadzić żadnego pojazdu. W przypadku zaćmy dojrzałej, bardzo często dochodzi do nieprzejrzystości soczewki, dlatego też nie ma możliwości dokładnej oceny dna oka. W takiej sytuacji należy wykonać stosowne badanie ultrasonograficzne. Pamiętać należy o tym, że zaćmie nie można w żaden sposób zapobiec na przykład stosując odpowiednią dietę, prowadząc zdrowy tryb życia, czy używając kropli do oczu.

Dodaj komentarz