Witamina D i jej rola w organizmie

Witamina D i jej rola w organizmie

Jeśli chcemy być zdrowi i czuć się naprawdę świetnie, musimy zadbać o to, aby nasz organizm otrzymywał wszystkie niezbędne dla niego witaminy i substancje mineralne. Do tych, które pełnią niezwykle ważną rolę zalicza się witamina D. Spróbujemy w naszym artykule nieco ją przybliżyć, wskazując na jej rolę, objawy niedoborów, a także produkty, które nam jej dostarczą.

Jaką rolę pełni witamina D?

Witamina D odpowiada przede wszystkim za prawidłowy poziom fosforu oraz wapnia w naszym organizmie. Tym samym przekłada się na kondycję naszych kości. Doskonale wiedzą o tym wszystkie mamy, które od pierwszych dni życia swoich dzieci dbają o to, aby otrzymywały one witaminę D. W przypadku dzieci niedobór witaminy D może zakończyć się krzywicą. Z kolei u dorosłych – zwłaszcza kobiet – zwiększa ryzyko osteoporozy. Dzięki witaminie D prawidłowo funkcjonuje również nasz układ odpornościowy. Tym samym jesteśmy chronieni przed rozmaitymi chorobami. Obecnie coraz więcej mówi się o tym, że odpowiedni poziom witaminy D w organizmie zmniejsza ryzyko pojawienia się nadciśnienia. Szczególnie niebezpieczny jest niedobór witaminy D u kobiet, które spodziewają się dziecka. Jeśli poziom tej witaminy jest zbyt niski, drastycznie zwiększa się ryzyko cukrzycy ciążowej. Kobiety z niedoborem tego składnika są również dużo bardziej narażone na stan przedrzucawkowy, który jest jednym z groźniejszych w czasie ciąży.

Jak objawia się niedobór witaminy D?

Do najczęstszych objawów niedoboru witaminy D zalicza się:

– wahania nastroju;

– bóle stawów, mięśni oraz kości;

– nieustanne zmęczenie nie mające związku z prowadzonym stylem życia;

– trudności ze snem;

– częste infekcje.

Do tego dochodzi wypadanie włosów, a rany goją się zdecydowanie wolniej. Jeśli zbyt niski poziome witaminy D utrzymuje się długo, może przyczynić się do pojawienia się chorób sercowo – naczyniowych, a nawet neurologicznych. Zwiększa to też ryzyko infekcji, których wyleczenie staje się trudniejsze.

Czy nadmiar witaminy D jest szkodliwy?

Zazwyczaj mówi się jedynie o niedoborach witamin. Tymczasem trzeba pamiętać, że również nadmiar wielu witamin i substancji mineralnych jest szkodliwy. Tak jest między innymi w przypadku witaminy D. Kiedy w naszym ciele jest jej zbyt dużo, pojawia się suchość i metaliczny smak w ustach. Typowe są nudności, wymioty, co z kolei prowadzi do utraty apetytu. Pojawić może się biegunka bądź zaparcia. Nadmiar witaminy D przekłada się na zbyt wysoki poziom wapnia, co wiąże się z twardnieniem tkanek budujących najważniejsze narządy w naszym ciele. W efekcie nie mogą one pracować prawidłowo, co skutkuje szeregiem problemów zdrowotnych.

Jakie są źródła witaminy D?

Witamina D jest witaminą, którą nasz organizm potrafi wyprodukować samodzielnie. Aby jednak było to możliwe, niezbędna jest odpowiednio długa ekspozycja na słońce. O ile w miesiącach letnich jest to możliwe, o tyle jesienią i zimą w naszym klimacie słońca jest często zbyt mało. Dlatego tak ważne jest, aby w diecie nie brakowało produktów zawierających witaminę D. Do najlepszych jej źródeł zalicza się przede wszystkim żółtko jaja oraz wątróbkę. Witamina D znajduje się również w niektórych rybach (między innymi dostępnych w Polsce w przystępnej cenie śledziach i makreli), a także czerwonym mięsie. W sprzedaży dostępne są też produkty, które wzbogacane są w witaminę D. Zalicza się do nich przede wszystkim płatki kukurydziane. Warto dodać, że problemem Polaków jest raczej niedobór, a nie nadmiar witaminy D, co oznacza, że po takie produkty można sięgać bez przeszkód.

Kiedy chcemy suplementować witaminę D

Specjaliści zalecają, aby przed włączeniem suplementów zawierających witaminę D zbadać jej poziom. Decyzję o suplementacji witaminy D zawsze powinien podjąć lekarz po analizie uzyskanych wyników. Nie zaleca się stosowania suplementów witaminy D bez zaleceń specjalisty. Jeśli jednak już wiemy, że środki te są nam niezbędne, nie musimy się martwić. Dzisiaj można zakupić je bez najmniejszego problemu. Dostępne są w aptece bez recepty. Ich sprzedaż prowadzą zarówno apteki stacjonarne, jak i te działające w przestrzeni internetowej. Decydując się na zakup witaminy D w tych drugich, nie musimy nawet na chwilę wychodzić z domu. Zamówiony preparat zostanie dostarczony pod wskazany adres.

O czym pamiętać, zażywając suplementy z witaminą D?

Sięgając po suplementy z witaminą D (a także po każde inne), należy przede wszystkim pamiętać o przestrzeganiu zleconego nam przez lekarza dawkowania. Nigdy nie należy zwiększać dawki po to, aby osiągnąć oczekiwany efekt szybciej. Może to bowiem przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. Jak wspomnieliśmy wcześniej, nie tylko niedobór witaminy D jest groźny. Również jej nadmiar nie służy naszemu ciału.

Witamina D kojarzona jest przez większość z nas z witaminą chroniącą nasze dzieci przed krzywicą. Tymczasem jej rola w naszym ciele jest zdecydowanie szersza. Bardzo ważne jest, aby jej poziom w naszym organizmie był prawidłowy. Dlatego każdy przynajmniej raz w roku powinien zbadać poziom witaminy D we krwi, a wynik skonsultować z lekarzem.

Dodaj komentarz