Trudny przeciwnik migrena

Trudny przeciwnik migrena

Wokół migreny narosło wiele mitów, bo powszechnie ciągle uważa się, że jest to zwykły ból głowy. Tymczasem migrena jest bardzo poważną, przewlekła chorobą neurologiczną, którą bardzo trudno się leczy.
Objawy migreny
Migrena to uciążliwy ból głowy, który trwa od 4 do 72 godzin. Zwykle jest to ból pulsujący, zlokalizowany po jednej stronie głowy. Znacznej części pacjentów towarzyszy także aura, która poprzedza atak bólowy. W skład aury wchodzą przede wszystkim zaburzenia wzroku takie jak nieostre widzenie, błyski, zawężone pole widzenia. Część osób miewa także zawroty głowy, problemy z utrzymaniem równowagi czy zaburzenia mowy. Silnemu bólowi w czasie ataku migrenowego towarzyszą także mdłości, wymioty, nadwrażliwość na światło i dźwięk.
Co robić w wypadku powtarzających się ataków migreny
Głównym lekarzem, który powinien zajmować się pacjentem z migreną jest neurolog. To on na samym początku zleca różne badania, które mają wykluczyć poważne przyczyny migreny takie jak guzy czy tętniaki. Zwykle zleca się tomografię komputerową, rezonans magnetyczny i niekiedy także prześwietlenie odcinka szyjnego kręgosłupa. Pacjentom z migrenami rzadko pomagają zwykle leki przeciwbólowe na bazie aspiryny czy paracetamolu. Tutaj konieczne jest stosowanie leków dedykowanych migrenie a mianowicie tryptanów. Są to silne leki wydawane tylko na receptę. W przypadku migren które zaczynają się pojawiać bardzo często konieczne bywa włączenie leczenia profilaktycznego. Pacjent wtedy przyjmuje na stałe leki antydepresyjne, przeciwpadaczkowe czy obniżające ciśnienie.
Jak można pomóc sobie samemu?
Przy migrenach bardzo ważne jest unikanie czynników, które je wyzwalają. Najczęściej są to składniki diety takie jak czekolada, banany, orzechy, sery pleśniowe czy czerwone winno. Inne czynniki, które mogą wywoływać migrenę to silny wiatr, stres, jazda samochodem, jasne światło, brak snu. Warto więc prowadzić dzienniczek migrenowy aby móc zidentyfikować czynniki, które prowokują migreny. Pacjenci starają się także zyskać ulgę dzięki różnym domowym sposobom. Są to zimne lub ciepłe okłady, rzucie imbiru, odpoczynek w ciemnym i cichym pomieszczeniu. Nie brakuje także osób, które stosują specjalne diety na przykład antyhistaminową czy dietę bez glutenu. Inni próbują leczyć się ziołami. Najpopularniejszym ziołem stosowanym w migrenach jest złocień maruna. Pomocna bywa także suplementacja, zwłaszcza witamin z gruby B, magnezu i koenzymu Q10. Są także osoby, które próbują stosować olejki CBD oraz botoks.

Dodaj komentarz