Każdemu człowiekowi zdarza się w życiu zakupić zestaw witamin tylko dlatego, że polecają go znajomi lub przekonująca reklama telewizyjna. Czy to jednak zawsze dobry pomysł, by sięgać po niesprawdzone produkty tylko dlatego, że istnieje prawdopodobieństwo niedoboru któregoś ze składników? Jak to sprawdzić i co robić w przypadku braków minerałów?
Niedobory witamin i minerałów – najczęściej spotykane przyczyny i objawy
Do najpowszechniejszych objawów braków witaminowych w organizmie zaliczyć można osłabienie włosów, paznokci, ogólne zmęczenie i brak energii, a w przypadku gdy brakuje magnezu lub potasu, nawet objawy ze strony układu sercowo-naczyniowego. Każdy, kto zaobserwuje u siebie przewlekłe zmęczenie lub kołatania serca, powinien udać się do lekarza pierwszego kontaktu i wykonać podstawowe badania, w tym morfologię i poziomy elektrolitów. W przypadku wystąpienia niedoboru żelaza, który przyczynia się do powstawania anemii, warto dobrać odpowiedni preparat posiadający ten właśnie składnik. W takim przypadku suplementacja wielowitaminowa może nie tylko nie przynieść pożądanego efektu, ale z uwagi z na to, że wiele składników może się wzajemnie wykluczać, wręcz pogorszyć stan pacjenta.
Przyczyny nieprawidłowego poziomu witamin i minerałów w organizmie leżą najczęściej w złej diecie i prowadzeniu niezdrowego trybu życia. Nadużywanie kofeiny znajdującej się w kawie i napojach typu coca-cola powoduje szybsze wypłukiwanie niektórych składników, takich jak wspomniane magnez lub potas, co z kolei przyczynia się do ogólnego osłabienia organizmu. Podobny efekt ma niedostateczna podaż świeżych owoców i warzyw w codziennej diecie, skutkująca brakami witaminowymi.
Kiedy suplementować i jak robić to prawidłowo?
Najlepszym sposobem suplementacja jest stosowanie tych preparatów, które zawierają wyłącznie niezbędne organizmowi składniki. W przypadku niedoboru wapnia będą to produkty zawierające wapń, a w sytuacji, gdy brakuje witaminy A, dokładnie taką witaminę. Stosowanie zapobiegawczo zestawów multiwitaminowych może niekiedy uzupełnić brak konkretnego minerału, jednak w wielu przypadkach pozostaje bez widocznego efektu dla organizmu, a nawet bywa, że ich przyjmowanie nie znajduje przełożenia na wyniki badań krwi. Suplementowanie zawsze powinno więc odbywać się pod kontrolą lekarza i z uwzględnieniem odpowiednich zmian w codziennym odżywianiu. Zdrowa dieta w wielu przypadkach bywa wystarczająca do uzupełnienia braków i cofnięcia wynikających z nich objawów ze strony organizmu.