Sposoby na radzenie sobie z trądzikiem

Sposoby na radzenie sobie z trądzikiem

Trądzik może mieć wiele rodzajów, najpopularniejszym jest trądzik młodzieńcy, który objawia się właśnie w wieku młodzieńczym, czyli w czasie pokwitania. Pod wpływem wzmożonej działalności hormonów w tym okresie dochodzi często do tego, że w nadmiarze pobudzone zostają również czynności gruczołów łojowych. I tak właśnie powstają zaskórniaki, wągry, pryszcze oraz cysty. Niektóre grudki mogą być bolesne, co jest jednym z ważniejszych powodów podjęcia odpowiedniego leczenia.

Najczęstsze sposoby na pryszcze

Zdecydowanie w leczeniu pryszczy pomocne są tabletki na trądzik, preparaty, które maja za zadanie złuszczyć naskórek (ale nie wolno wybierać za mocnych i stosować zbyt często). Preparaty złuszczające powstają na bazie kwasu salicylowego, mlekowego czy glikolowego. Niektórym osobom proponuje się także leczenie hormonalne. Trądzik można leczyć także za pomocą miejscowo działających retionoidów, jak: retinol, tretynoina, adapalen. Zauważono, iż niektóre produkty spożywcze, choć nie wywołują trądziku mogą nasilać jego przebieg. Głównie, są to produkty na bazie mleka, jak lody, czy śmietana. Warto także szerzej przyjrzeć się ofercie ziołolecznictwa w tym zakresie, bowiem naturalne sposoby na pryszcze, jakie proponuje są bardzo ciekawe, zaś te same zioła stosują często farmaceuci w formułach opracowywanych dermokosmetyków na trądzik. Niektóre z nich, tak jak aloes często rosną przecież na naszym balkonie, czy parapecie. Poza tym skrzyp polny, kora z brzozy jak i korzeń łopianu oraz owoc bzu, to wybrane tylko z wielu możliwości jakie oferuje ziołolecznictwo w walce z trądzikiem.

Odpowiedzialna higiena

W czasie, kiedy borykamy się z trądzikiem, nawet pomimo stosowania odpowiedniego leczenia w postaci maści, czy bierzemy tabletki na pryszcze nierzadko zdarza się, iż dalej nie widać znaczącej poprawy. Winą może być tu nieprawidłowa higiena ciała, w postaci:

  • Stosowania drażniących skórą kosmetyków
  • Usuwanie pryszczy poprzez ich wyciskanie
  • Zbyt mocne przesuszanie skóry (słońce, brak nawilżania i natłuszczania)
  • Nie eliminowanie z diety produktów
  • Zażywanie zbyt wielu antybiotyków
  • Nie używanie kosmetyków (najlepiej demokosmetyków) zgodnie z przeznaczeniem dla cery
  • Źle dobrane tabletki na trądzik

Trądzik choć jest chorobą wieku pokwitania źle lub, co gorzej wcale nie leczony może być przyczyną nie tylko zmian skórnych pozostałych na całe życie w postaci blizn, ale i szeregu kompleksów.

Dodaj komentarz