Psychoterapia, czyli sposób na lepsze życie

Psychoterapia, czyli sposób na lepsze życie

Życie w dzisiejszych czasach, gdy prawie wszystko odbywa się w ogromnym pośpiechu, a my sami jesteśmy narażeni na ciągłe dążenie do bycia coraz lepszym i lepszym powoduje, że zaczynamy się w tym wszystkim gubić. Oprócz tego jeszcze jesteśmy mieszkańcami dużego, zatłoczonego miasta, gdzie wokół jest wieczny hałas. Do tego czasem dochodzą problemy w pracy, w związku małżeńskim lub partnerskim i zaczynamy mieć wrażenie, że jest bardzo źle a będzie jeszcze gorzej. Często w takiej sytuacji szczególnie mężczyźni, ale kobiety również sięgają po alkohol lub inne używki aby choć na jakiś czas złagodzić stres i odprężyć się. Ale jest to rozwiązanie krótkotrwałe, w dłuższym okresie czasowym skutkuje jeszcze większymi problemami, ponieważ alkohol i różnego rodzaju używki uzależniają. Co w takim razie zrobić kiedy już czujemy, że nie dajemy radę sprostać wyzwaniom dnia dzisiejszego, popadamy w apatię i zniechęcenie lub też nie radzimy sobie z niepohamowaną agresją? Dopadają nas też zdecydowanie częściej niż kiedyś stany lękowe, przeżywamy irracjonalny lęk w sytuacji obiektywnie niegroźnej. Jest to ostateczny dzwonek alarmowy, aby udać się do specjalisty.

Kto nam pomoże?

Fachowcem który z pewnością udzieli wsparcia w wymienionych powyżej problemach jest lekarz psychiatra lub też psycholog. Dlatego powinniśmy się tam jak najszybciej wybrać, aby specjalista zdiagnozował problem który nas nęka i zalecił stosowne leczenie. W przypadku leczenia różnego rodzaju nerwic, a jest to przypadłość coraz częstsza i dotykająca ludzi w różnym wieku doskonale sprawdza się psychoterapia. Dzięki niej dotrzemy do najgłębszych pokładów własnego “ja” i uświadomimy sobie skąd się biorą nasze stany lękowe i na przykład obsesja, aby we wszystkim być najlepszym. Jest to niemożliwe, a prowadzi prosto do różnych zaburzeń nerwicowych. Dzięki psychoterapii dowiemy się, że problemy które mamy obecnie w swoim życiu swój początek mają najczęściej w dzieciństwie. Nic tak traumatycznie nie wpływa na małe dziecko jak odrzucenie przez jednego lub co gorsza obojga rodziców. Dzieci wychowujące się w szczęśliwej i zdrowej rodzinie zdecydowanie rzadziej mają problemy w życiu osobistym. Naturalnie nie są od nich wolne, ale potrafią sobie z nimi lepiej radzić.

Co osiągniemy dzięki psychoterapii?

Ta metoda leczenia niesie ze sobą dużo zalet, do których można zaliczyć między innymi:

  • lepsze zrozumienie samego siebie,
  • lepszy kontakt z własnymi emocjami,
  • zmniejszenie poczucia osamotnienia,
  • łagodność i wyrozumiałość w stosunku do samego siebie i innych ludzi.

Sam kontakt z psychoterapeutą daje nam także wiele. Sprawia, że jest wreszcie ktoś w naszym życiu z kim możemy szczerze porozmawiać o naszych problemach, czasem wypłakać swój żal. Sprawia, że zaczynamy mieć nadzieję na lepsze jutro.

Dodaj komentarz