Problem przesuszonej skóry – jak przywrócić nawilżenie?

Problem przesuszonej skóry – jak przywrócić nawilżenie?

Odwodniona skóra powoduje duże uczucie dyskomfortu. Ten problem może dotyczyć każdego typu skóry (mieszanej, suchej czy tłustej). Jest to stan przejściowy i możliwy do odwrócenia. Skutki mogą być mniej lub bardziej widoczne, ale utrata wody objawia się przez podrażnienia na twarzy, na całym ciele lub na jego części, zwłaszcza po kąpieli lub wzięciu prysznica. Jednak odpowiednia pielęgnacja pozwala na pozbycie się nieprzyjemnych odczuć związanych z tym stanem.

Przyczyną przesuszonej skóry jest chwilowa dysfunkcja warstwy hydrolipidowej naskórka. Nieszczelna bariera powoduje przeznaskórkową utratę wody (TEWL – Trans Epidermal Water Loss). Wynikiem tego staje się przesuszenie skóry, które to objawia się uczuciem ściągnięcia, swędzenia, zaczerwienieniem, a nawet łuszczeniem się. Czynnikami mającymi wpływ na nieprawidłowe funkcjonowanie płaszcza hydrolipidowego skóry są przede wszystkim uwarunkowania środowiskowe (wiatr, promieniowanie słoneczne, zimno), czynniki emocjonalne (stres), kosmetyki podrażniające (detergenty, środki czyszczące), niektóre terapie medyczne (przeciwtrądzikowa, zwalczająca cholesterol).

Płaszcz wodno-lipidowy składa się z wody oraz mieszaniny różnych lipidów, których proporcje zmieniają się w zależności od wieku oraz stanów patologicznych. Bariera złożona jest z: białek strukturalnych (kolagen, elastyna), wolnych kwasów tłuszczowych, skwalenu, naturalnego czynnika nawilżającego (NMF – natural moisturizing factor), mieszaniny endo- i egzogennych lipidów naskórkowych (ceramidy, cholesterol). Prawidłowe funkcjonowanie ochronne zależy wyłącznie od odpowiedniej ilości i jakości tychże substancji. W przypadku dysproporcji w budowie płaszcza, proces odparowywania wody transepidermalnej zdecydowanie przyspiesza. Składniki uszczelniające wytwarzają na skórze warstwę okluzyjną, która sprawia, iż naskórek jest właściwie nawilżony. Stanowi ona niejako wsparcie dla funkcjonowania keratynocytów (komórek żywych) oraz złuszczania korneocytów (komórek martwych).

Ważnym elementem codziennej pielęgnacji skóry czasowo przesuszonej staje się odbudowa płaszcza wodno-lipidowego. Dermokosmetyki przywracają naturalną fizjologię skóry oraz niwelują niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych. Emolienty, kremy lipidowe, preparaty nawilżające i antyoksydacyjne to skuteczny sposób na przyspieszenie regeneracji. Dodatkowym elementem chroniącym stają się kompozycje z zawartością filtrów przeciwsłonecznych, które ograniczają przesuszenie wywoływane przez niekorzystne działanie słońca. Niekorzystne oddziaływanie na skórę mają specyfiki na bazie alkoholu czy agresywne peelingi kwasowe o wysokim stężeniu.

Dodaj komentarz