Powierzchowne zapalenie żył i zakrzepowe zapalenie żył głębokich.

Powierzchowne zapalenie żył i zakrzepowe zapalenie żył głębokich.

Phlebitis to termin który oznacza zapalenie żył. Phlebitis może przerodzić się w thrombophlebitis czyli w zakrzepowe zapalenie żył.
Thrombophlebitis jest spowodowane przez jeden lub więcej zakrzepów w żyłach. Zakrzepowe zapalenie żył zazwyczaj występuje w żyłach nóg, ale również może wystąpić w ramieniu. Thrombus to zakrzep w żyle. Powoduje ono ból i podrażnienie. Thrombus może blokować przepływ krwi w żyle. Phlebitis czyli zapalenie żył może wystąpić zarówno w żyłach powierzchownych, jak i żyłach głębokich.

Powierzchowne zapalenie żył dotyka żył na powierzchni skóry. Stan ten rzadko jest poważny i przy należytej staranności zwykle szybko ustępuje. Czasami ludzie z powierzchownym zapaleniem żył mają również zakrzepowe zapalenie żył głębokich, dlatego konieczna jest ocena lekarska.
Zakrzepowe zapalenie żył głębokich wpływa na większe naczynia krwionośne, które zwykle są umieszczone głęboko w nogach. Mogą tu powstawać duże skrzepy krwi, które mogą oderwać się i dostać do płuc. Jest to poważny stan zwany zatorowością płucną tzw. pulmonary embolism.

Przyczyny phlebitis – zapalenia żył

Powierzchowne zapalenie żył może być powikłaniem na skutek medycznego lub chirurgicznego zabiegu.

Uraz żyły zwiększa ryzyko powstania zakrzepu krwi.

Zakrzepy tworzą się czasem bez konieczności poprzedniego wystąpienia urazu.

Niektóre czynniki ryzyka zakrzepowego zapalenia żył obejmują:

• przedłużona bezczynność – pozostawanie w łóżku,
• siedzący tryb życia- siedzenie przez wiele godzin w samochodzie lub w samolocie,
• brak ćwiczeń
• długotrwałe stanie na nogach w jednej pozycji

Wszystkie te czynniki powodują zastój lub powolny przepływ krwi w nogach spowodowany pozostawaniem w pozycji zależnej.
Gromadzenie się krwi w nogach osób pozostających w jednej pozycji prowadzi do tworzenia zakrzepu.

Zakrzepowe zapalenie żył jest spowodowane również przez:

• otyłość

• palenie papierosów

Do zakrzepowego zapalenia żył prowadzą pewne schorzenia, takie jak:

• rak

• zaburzenia krwi,
które zwiększają potencjał krzepnięcia krwi

• uraz rąk lub nóg

• hormonalna terapia zastępcza lub pigułki antykoncepcyjne

• ciąża

• żylaki

Zapalenie żył zwykle się zaczyna od pojawienia się delikatnego czerwonego obszaru wzdłuż powierzchownych żył na skórze. Zapalenie początkowo też przebiega powierzchownie. Obszar ten może wydawać się twardy, delikatny i ciepły. Skóra wokół żyły może być swędząca i opuchnięta. Strefa może zacząć pulsować lub palić się.
Objawy się pogarszają po opuszczeniu nogi w dół, szczególnie rano po wstaniu z łóżka. Może wystąpić nieduża gorączka. Okolica wzdłuż żyły może być obolała i delikatna.
Jeśli występuje infekcja, objawy obejmują zaczerwienienie, gorączkę, ból, obrzęk lub pęknięcia skóry.

Zapalenie żył głębokich
Sytuacja przy zapaleniu żył głebokich może być podobna do powierzchownego zapalenia żył, ale niektóre osoby mogą nie mieć żadnych objawów.
Można odczuwać ból i obrzęk całej kończyny. Na przykład dolna noga może puchnąć bez wyraźnego powodu. Niektóre osoby mają również gorączkę jednocześnie z infekcją bakteryjną, przebarwieniami skóry lub wrzodami. Dzieje się tak w przypadku gdy stan zapalny stał się przewlekły z tego tytułu że wcześniej był nieodpowiednio leczony.

Kiedy szukać pomocy medycznej ?
Skontaktuj się z lekarzem, jeśli masz obrzęk, odczuwasz ból i masz objawy stanu zapalnego żył powierzchownych na rękach lub nogach. Jeżeli po tygodniu lub dwóch twój stan pogorszy się, przebadaj się ponownie, aby upewnić się, że nie masz poważniejszego problemu.
Zakrzepowe zapalenie żył głębokich wymaga natychmiastowej opieki medycznej.
Udaj się do szpitala lub na pogotowie jeśli masz którykolwiek z tych objawów:
• wysoka gorączka z wszelkimi objawami na ramieniu lub nodze
• grudki w nodze
• silny ból i obrzęk ręki lub nogi
Nowa, niewyjaśniona znaczna duszność może być pierwszą wskazówką, że zakrzep dotarł już do płuc.
Zadzwoń pod 112 lub 999, jeśli masz problemy z oddychaniem.

Badania i testy
Pracownik służby zdrowia lub lekarz prowadzący zbada cię i zada pytania dotyczące twoich objawów.

• D-dimer to badanie krwi, które mierzy substancję uwalnianą w miarę rozpuszczania skrzepu krwi. Jeśli badanie krwi jest ujemne i nie wykazuje czynników ryzyka, jest mało prawdopodobnym, że masz zakrzep

• Ultradźwięki mogą wykryć skrzepy lub blokadę przepływu krwi, szczególnie w większych, usytuowanych niecentralnie żyłach (górnej części nogi). Mały ręczny przyrząd (sonda) jest dociskany do skóry, aby pomóc w identyfikacji zakrzepów krwi i miejsca, w którym znajduje się przeszkoda. To bezbolesny, nieinwazyjny test.

• Czasami potrzebny jest wenogram do identyfikacji zakrzepów krwi w mniejszych, usytuowanych żyłach. Jest to inwazyjna procedura, która wymaga wstrzyknięcia barwnika rentgenowskiego lub materiału kontrastowego do żyły na stopie, a następnie wykonuje się zdjęcie rentgenowskie przepływu barwnika w górę nogi.

Leczenie zapalenia żył w domu

Lek przeciwzapalny, taki jak aspiryna lub ibuprofen, może pomóc zmniejszyć ból i powierzchowne zapalenie żył. Najpierw jednak skonsultuj się z lekarzem.

Jeśli zwiększysz chodzenie, zwiększysz przepływ krwi. Pomaga to zapobiegać rozwojowi zakrzepów krwi.

Pończochy uciskowe na receptę (na kolanach lub udach) poprawiają ukrwienie i mogą pomóc złagodzić ból i obrzęk.

Unikaj leżenia w łóżku przez dłuższy czas. Może pogorszyć objawy.

W przypadku zakrzepowego zapalenia żył głębokich może być konieczne pozostanie w szpitalu przez kilka dni w celu zdiagnozowania i leczenia, aby
uniknąć powikłań.

Leczenie

Jeśli twoja ewaluacja wykazuje powierzchowne zapalenie żył i jesteś zdrowy, prawdopodobnie możesz wrócić do domu. Będziesz musiał użyć pończoch uciskowych i prawdopodobnie brać leki przeciwzapalne, aby kontrolować objawy. Dodatkowe leczenie obejmuje podniesienie ramienia / nogi i zastosowanie ciepłych kompresów. Tylko kilka przypadków wymaga użycia antybiotyków.

W przypadku zakrzepowego zapalenia żył głębokich lub jeśli wystąpi podejrzenie że zapalenie żył może rozprzestrzenić się do żył głębokich, konieczne będzie zastosowanie rozcieńczalnika krwi (leku przeciwzakrzepowego). Czas trwania leczenia przeciwzakrzepowego wynosi zwykle od 3 do 6 miesięcy.

Jeśli masz oznaki infekcji, będziesz musiał wziąć antybiotyk.

Jeśli powierzchowne zapalenie dotarło do żył głębokich, jest to poważny stan, który może nawet wymagać przyjęcia do szpitala w celu leczenia i dalszej oceny.

Perspektywy kolejnych kroków

Zapalenie żył powierzchownych jest rzadko poważne i zwykle reaguje na kontrolę bólu, uniesienie i ciepłe okłady przez 1-2 tygodnie.

źródła:
National Heart Lung and Blood Institute. USA

Dodaj komentarz