Poród w domu

Poród w domu

Niemożliwe a jednak, może obecnym kobietom wydaje się to nie osiągalne, jednak jest to możliwe. Przecież przez setki lat dzieci na świat przychodziły w domu, jednak dziś już jak tylko kobieta dowie się że jest w ciąży to z góry zakłada że poród odbędzie się w szpitalu.

Głównym powodem takiego postępowania jest fakt że będąc w szpitalu mają dostęp do pełnej opieki lekarskiej, która jest na wyciągnięcie ręki. Jednak osoby które rodzą w domach twierdzą że jeśli opieka jest fachowa to takie przyjście malucha na świat nie różni się niczym od tego w szpitalu. Największym plusem rodzenia w domu jest fakt że kobieta wie że dziecko przyjdzie na świat we własnych czterech kątach, wtedy jest jej łatwiej. Sama też decyduje gdzie chce leżeć przed porodem, może chodzić leżeć oglądać TV , jednym słowem robi co chce. Do tego wynajęta położna jest cały czas w domu i pozostaje w zasięgu, co raczej w szpitalu nie jest możliwe. Ma ona ze sobą sprzęty medyczne, nawet KTG i kroplówkę. Poród cały czas jest monitorowany i w razie wystąpienia jakiś komplikacji może natychmiast zostać przeniesiony do szpitala.

Jeśli chodzi o założenia takiego porodu to ma on się odbywać jak najbardziej w sposób naturalny. Dlatego bardzo rzadko stosuje się środki rozkurczające i znieczulające. Unika się także używania kleszczy i innych akcesoriów, nie stosuje się także nacinania krocza czy przewodu moczowego. Przed porodem trzeba przygotować przyjazne otoczenie w którym dziecko przyjdzie na świat. Mama po porodzie może uczestniczyć w życiu rodzinnym i bardzo szybko wraca po porodzie do pełnej formy. Gdy zdecydujemy się na taki poród to należy najpierw umówić się z wybraną położną. Według prawa mają one wystarczające kompetencje i umiejętności by opiekować się kobietą podczas ciąży i w okresie porodowym. Dlatego przed porodem warto się poznać bliżej by sam poród przebiegał w jak najlepszej atmosferze. To podczas ciąży położna ocenia jej przebieg i decyduje czy kwalifikuje się ona do porodu domowego czy jednak szpitalnego.

Ważne jest by przez całe 9 miesięcy przestrzegać terminów badań. Na poród taki nie powinny decydować się kobiety które mają za sobą ciężkie porody i trudne ciąże. Przeciwwskazaniem jest także cukrzyca i nadciśnienie oraz nieprawidłowe ułożenie dziecka. Gdy w okresie 37 tygodnia wystąpi krwawienie z dróg rodnych, lub po pęknięciu pęcherza płodowego nie pojawiają się skurcze należy zrezygnować z porodu domowego i udać się do szpitala. Czasem położna może zdecydować o przewiezieniu młodej mamy do szpitala tuż po porodzie.

Dodaj komentarz